МАНС ПРОТИВ ЗАКОНА О УПРАВНОМ СПОРУ: Грешке државног апарата и чиновника плаћаће грађани Црне Горе

И.Д.С.

07. 11. 2022. у 18:03

НВО МАНС апеловала је на посланике да не усвајају измене и допуне Закона о управном спору који је на дневном реду седнице, а којим је предвиђено да грешке државне управе плаћају грађани.

МАНС ПРОТИВ ЗАКОНА О УПРАВНОМ СПОРУ: Грешке државног апарата и чиновника плаћаће грађани Црне Горе

фото: НВО МАНС

Како наводе у тој НВО, такво законско решење супротно је и Уставу и међународним стандардима, а најтеже ће погодити сиромашне грађане.

- Предложеним изменама се ограничава право на приступ суду, а средства која се користе нису пропорционална ниједном легитимном циљу, крши се Уставом зајамчено право једнакости свих пред законом, као и одредба којом се гарантује да нико не може трпети штетне последице због обраћања државном органу или организацији која врши јавна овлашћења – наводе у МАНС-у.

Како додају, решењем из Нацрта се намеће непропорционалан терет грађанима да сносе све трошкове, без обзира на успех у поступку или спору, чак и када им је више пута повређено право од стране органа власти.

- То ће несумњиво одвратити грађане, посебно најрањивије категорије становништва, од покретања поступака и спорова за заштиту њихових права. Ово посебно, јер пракса показује да Управни суд готово никада не одлучује у меритуму, већ утврћује незаконитост аката и враћа на поновно одлучивање, неретко и по више пута. У тим случајевима трошкови грађана се увећавају са сваким новим циклусом. Оваквим решењем се грађанима ограничава право на приступ суду, што је у супротности са чланом 6 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода. У складу са чланом 6 Конвенције, странка мора имати приступ суду и у вези са обештећењем и накнадом трошкова које је узроковала друга странка, у овом случају држава - наводе у саопштењу.

Упозоравају да су управни спорови неспорно спорови који су правно сложени и у којима је неопходно ангажовање стручних лица – адвоката, те напомињу да је изменама закона предвиђено да се трошкови не надокнађују грађанима, чак ни када суд потврди да су им права прекршена.

- Тако се ограничава приступ суду, посебно грађанима које немају правних знања, нити финансијских могућности да сами сносе трошкове адвоката. Свако ограничење приступа суду мора имати легитиман циљ, а средства која се користе морају бити пропорционална том циљу. У конкретном случају тај легитимни циљ је изостао, а од грађана се захтева да сносе "превелики терет", чиме се нарушава праведна равнотежа, а тиме и странкама крши право на имовину, зајемчено одредбом Члана 58. Устава и чланом 1 Протокола бр. 1 уз Европску конвенцију – поручују у НВО.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ПОЛИЦИЈА БЛОКИРА ПРИЛАЗ: Стигао багер у двориште куће где је нестала мала Данка (ФОТО/ВИДЕО)