"ШЕФ ДРЖАВЕ ДА СЕ ДОВЕДЕ У РЕД": Симонида Кордић о изменама и допунама Закона о председнику Црне Горе

В.К.

03. 11. 2022. у 18:05

ПРЕДСЕДНИЦА скупштинског Уставног одбора Симонида Кордић огласила се о изменама и допунама Закона о председнику Црне Горе, који је прексиноћ усвојен и каже да се њима "разрађују процедуре кроз које председник обавља своје Уставом предвиђене дужности."

ШЕФ ДРЖАВЕ ДА СЕ ДОВЕДЕ У РЕД: Симонида Кордић о изменама и допунама Закона о председнику Црне Горе

Фото: В. К.

Како каже Кордићева, намера овог закона није да се на било који начин одузму надлежности председника, већ да се кроз јасна процедурална правила отклоне све недоумице, пре свега око поступка именовања мандатара за састав Владе, као и да се обезбеди неометано функционисање свих грана власти и спречи злоупотреба уставних овлашћења од стране самог председника.

Она сматра да је Институционална криза у којој се Црна Гора налази доживела кулминацију одбијањем председника државе да предложи Скупштини мандатара, иако је, како наводи, то његова изричита уставна обавеза.

- Председник је тако оставио Црну Гору без функционалне извршне власти и озбиљно угрозио демократске процесе. Одбијање да именује мандатара образложено је сумњом у постојање већинске подршке Миодрагу  Лекићу. Уместо мандатара, председник је предложио скраћење мандата Скупштини, што је парламентарна већина одбила, утврђујући тако неспорну подршку мандатару. Овај закон даје шансу председнику да искористи своја уставна овлашћења и испуни своје обавезе, те да именује мандатара и избави земљу из институционалне кризе коју је изазвао. Браниоци неуставног поступка председника, у покушају да држе државу у стању политичког лимба, и даље  оспоравају постојање јасне парламентарне већине са резултатима локалних избора. Ако следимо даље ту, истина, изврнуту логику, поразом ДПС-а на парламентарним изборима 30. августа, морао би да се оспори легитимитет председника Ђукановића и његово право да обавља своју функцију. Поштујући правни систем и демократске процесе, нико од победника 30. августа није негирао председнику државе да до краја изнесе свој мандат, али му није признао ни надуставни статус који покушава да му се додели - истиче Кордићева.

Основни аргумент којим се оспорава закон и брани стање кризе коју је изазвао председник државе је, како оцењује, да се законом не могу мењати уставна решења.

- То је истина. Не могу. Но и не мењају се, већ се разрађују, као што се чини и другим законима. Теза парламентарне мањине, губитника избора из 2020. године, је међутим да се нити једна уставна категорија не може третирати законима, што се противи логици и самом уставноправном уређењу. По тој логици, не би смео да постоји ни закон о Скупштини, нити о Влади, па ни сам Пословник Скупштине којим се детаљно уређују процедуре у којима се реализују уставна овлашћења Парламента. Наравно, Скупштина би морала убрзо изгласати ова два важна закона, као и да изврши измене и допуне Закона о Уставном суду. Већ сам Устав јасно ограничава право председника да за мандатара именује било кога, већ га обавезује да свој предлог утемељи на вољи парламентарне већине кроз консултације са представницима парламентарних странака. Сетимо се да је именовање Абазовића за мандатара председник образложио  тиме да се „уверио кроз консултације да он има већинску парламентарну подршку“, а мандат дао Кривокапићу на основу потписа посланика. Према томе, ДПС-у је савршено јасно да оваквим оспоравањем закона директно стављају „уставну омчу“ око врата свом председнику - закључује Симонида Кордић.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона

ЏЕРАЛД Кнаус, шеф ЕСИ института и главни протагониста и менаџер кампање Аљбина Куртија, рекао је да постоји неколико држава чланица Савета Европе које се спремају да блокирају гласање за пријем тзв. Косова у Комитет министара, где помиње и две савезничке државе лажне државе - Француску и Немачку.

04. 05. 2024. у 12:59

ЈОШ ЈЕДАН ПРЕДСЕДНИК НА ПОТЕРНИЦИ РУСИЈЕ: После Зеленског, Москва сада тражи њега

ЈОШ ЈЕДАН ПРЕДСЕДНИК НА ПОТЕРНИЦИ РУСИЈЕ: После Зеленског, Москва сада тражи њега

МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Русије ставило је на потерницу бившег председника Украјине Петра Порошенка, а одговарајућа потерница се појавила у бази података ресора.

04. 05. 2024. у 15:20

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)