КОРА ХЛЕБА "ЛОМИ ЗУБЕ": Нова година у Црној Гори почела са додатним поскупљењима основних животних намирница

З. З.

11. 01. 2022. у 08:38

ЧИНИЛО се извесно да максимална цена хлеба не може бити већа од 65 центи. Проверили смо у пекари, ипак су веће од утврђене.

КОРА ХЛЕБА ЛОМИ ЗУБЕ: Нова година у Црној Гори почела са додатним поскупљењима основних животних намирница

Још један атак на новчаник грађана, Фото Н. Скендерија

Цена основне векне са 50 увећана је на 70 центи. Интегрални је десет центи скупљи па сада кошта 90 центи, колико је и црни. И то нису једина поскупљења која су дочекала грађане на почетку 2022. године. Прошлог уторка повећане су и цене горива за један и два цента. Сада литар дизела кошта евро и 28 цента. Литар безоловног је 1,42, а супера 1,46 евра.

Ако се упореде цене појединих артикала на почетку прошле године може се закључити да су поједине веће 30 или 40 одсто. Тако је литар уља у јануару 2021. године био око евра, сада ако се "уграби" акцијска цена за флашу уља треба издвојити око 1,40 евра. И брашно је значајно поскупело, са 40 центи колико је било пре годину, сада најјефтиније тип 400 кошта 55 центи. Од почетка године увећане су цене млека и млечних прерађевина. Тако литар и по јогурта уместо 1,19 кошта сада од 1,45 па навише. Поскупели су павлака, сир, кајмак, па и јаја, тако да за десет комада сада треба платити евро и по или 30 центи више него пре месец, два. Веће су и цене слаткиша, хемијских производа.

Сва поскупљења до сада образложена су кретањима на светским тржиштима. Повећање цене хлеба правдају поскупљењима пшенице и брашна на берзама. Исто је када се говори о кретањима цена горива. За млеко, оправдање је у поскупљењу сточне хране и других сировина за узгој стоке и прераду сировог млека.

Са друге стране Предраг Дрецун, економски аналитичар, оцењује да се ова поскупљења у Црној Гори рефлектују зато што нема довољно развијене производње. Понавља своју тврдњу да мора више да се улаже у развој пољопривреде.

- Ако немате реални сектор и своју производњу, основне животне намирнице морате да увозите, то значи да зависите од увозних цена, односно да морате да увозите и инфлацију са њима. Ту нема ништа неочекивано - казао је Дрецун.

ПОВЕЋАЊЕ ПЛАТЕ "ЈЕДЕ" ИНФЛАЦИЈА

ЧИЊЕНИЦА је да ће кроз Програм "Европа сад" запослени добити веће плате у фебруару, да ће просечна зарада бити 700, а минимална 450 евра. То је вест коју су грађани једва дочекали, веће плате, али је спорно колико ће имати више са актуелним поскупљењима.

- "Европа сад" је добар амортизер за инфлацију, па 100 евра ефективно ће вредети 85 евра, јер ће десет одсто појести инфлација. Међутим боље овако него како је било до сада - поручио је Економски аналитичар Предраг Дрецун.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)