ВЕЧИТА ГРАДИЛИШТА! РУИНА "БЕОБАНКЕ" ЈОШ ЧЕКА ФАСАДУ: Зашто је пракса далеко од доброг законског оквира (3)

Јелена ДИНЧИЋ

22. 10. 2020. у 12:00

У КРУГУ од свега пола километара око Зеленог венца налази се више хиљада напуштених квадрата у којима склониште углавном налазе бескућници и, последњих година, мигранти.

ВЕЧИТА ГРАДИЛИШТА! РУИНА БЕОБАНКЕ  ЈОШ ЧЕКА ФАСАДУ: Зашто је пракса далеко од доброг законског оквира (3)

Фото Н. Фифић

Голи зидови напуштених вишеспратница многима су једино склониште у хладним зимским данима. Осим што руже сам изглед града, напуштене грађевине угрожавају и безбедност грађана који живе у близини.

У Београду је 1992. године требало да се одржи Светско првенство у кошарци, па су тадашње градске власти решиле да саграде нови хотел. Крајем осамдесетих грађевинско предузеће "Рад" почело је да зида хотел "Лика" на углу Карађорђеве и Михајла Богићевића. Од првенства није испало ништа, али је остала незавршена зграда. Предузеће "Рад" је део зграде продао, па се и даље воде судски поступци око тога шта коме припада, а ни зграду није могуће огласити за продају.

КОНСТРУКЦИЈА "Шпанска кућа" у Браће Крсмановића, Фото М. Анђела

Најупечатљивија напуштена рушевина на Зеленом венцу свакако је зграда "Беобанке" у Бранковој улици. У стању у којем је данас налази се од 2007. године, када је уклоњена фасада и зграда огољена до конструкције. Продата је 2016. године компанији "Штатверк" за 4,25 милиона евра. Нови власник је најављивао реконструкцију зграде са зеленим фасадама од разних биљака, због чега су је назвали "зелена" зграда. Планом је предвиђено да има функцију пословног комплекса са канцеларијама и хотелом са 514 паркинг-места, као и паркинг за бицикле.

НАДЛЕЖНИ НЕМИ

ЗАКОН о планирању и изградњи, који је донет ове године, прописује да грађевинска дозвола престаје да важи најкасније после пет година. Све док се не добије нова на истој локацији, плаћа се порез на имовину, као да је објекат у потпуности изграђен.

- То значи да инвеститор у том року мора да заврши објекат, јер му у супротном следује наплата пореза као да је зграда завршена - објашњавају надлежни у ресорном министарству.

- У случају да надлежни орган утврди да је грађевинска дозвола престала да важи, грађевински инспектор може да одобри додатни рок од 30 до 90 дана за завршетак посла, а законом предвиђене казне за недовршена градилишта су од 1,5 до три милиона.

Да ли је неко некад платио казну за недовршену градњу, нисмо успели да сазнамо, јер Градска грађевинска инспекција није одговорила ни на ово питање.

Најпознатија зграда коју годинама окупирају бескућници налази се у Улици Гаврила Принципа, у близини Економског факултета. Наводно изграђена у супротности са прописима спратности, власнике је мењала неколико пута и без ичије одговорности постала је и ружна разгледница из центра Београда.

Доскора су напуштене просторије окупирали и мигранти, због чега су се становници ове улице за помоћ обраћали и Општини Савски венац. Надлежни из ове локалне самоуправе истичу да су им руке везане јер је све у надлежности градске инспекције.

ПРАЗНО Хотел "Лика" на углу Михајла Богићевића и Карађорђеве, Фото архива

Стециште бескућника је и кућа без крова, удаљена само неколико стотина метара, смештена у Улици браће Крсмановић 2, непосредно уз бедеме Бранковог моста. Стара је скоро 140 година, а већина Београђана је зна као "Шпанску кућу". Како је Савамала годинама била стециште културних и забавних догађаја, 2013. године направљен је нацрт реконструкције за овај простор.

- Објекат се налази у оквиру целине "Савамала", која ужива статус претходне заштите - објашњавају надлежни у Заводу за заштиту споменика. - Донедавно се радило на изради потребне документације за реконструкцију у објекат културне намене, међутим, простор је у поступку реституције враћен претходним власницима односно наследницима и сада је у приватном власништву.

Сличних објеката, у којима се смештају бескућници, има можда и на стотине. Осим у центру престонице, никада незавршени и неусељени квадрати су и у осталим престоничким општинама. Због честих пожара, који избијају унутар голих зидина и то углавном због неисправних инсталација и нелегалних прикључака електричне енергије, опасност су и по комшилук. Напуштени спратови су и пренатрпани смећем и старим стварима, који приликом избијања пожара лако горе.

Ипак, челници Београда у последње време дају неке сигнале да би се ти проблеми ускоро могли решити. Било је најава да општине попишу све предмете бесправне градње, како би се сазнало ко је то градио. Међутим, новим одлукама од 2018. године надлежност је са општина прешла у градску грађевинску инспекцију, па надлежне локалне смаоуправе истичу да су им руке тренутно везане.

Сутра: Грађанска иницијатива

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!