ПОНУДЕ ДО 6. АПРИЛА: Трећи тендер за реконструкцију зграде будућег Музеја града Беогрда

Б.Борисављевић

14. 03. 2023. у 15:39

ТЕНДЕР за извођење радова на реконструкцији, санацији, доградњи и пренамени објекта посебне намене у Ресавској 40б у Музеј града Београда, расписан је по трећи пут. Нови рок за предају понуда је до 6. априла, вредност радова већа за 12 милиона евра. Цена посла овог пута је повећана са 2,8 милијарде динара (око 24 милиона евра) на 4,2 милијарде динара (36,2 милиона евра).

ПОНУДЕ ДО 6. АПРИЛА: Трећи тендер за реконструкцију зграде будућег Музеја града Беогрда

Фото Музеј Града Београда

Идејно решење објекта урађено је још 2016. године, а Секретаријат за инвестиције је већ два пута, прошлог и претпрошлог лета, расписивао тендере, али су обустављени јер ниједна пристигла понуда није била прихватљива.

После деценија лутања, више од 170.000 културних добара би коначно требало да се нађу под једним кровом. Како би се коначно направила стална поставка блага музеја распоређених у збирке, легате, библиотеку, на основу уговора са Министарством одбране, Граду је додељена некадашња Војна академија у Ресавској 40, сазидана 1899. године, према пројекту архитекте Димитрија Т. Лека. Планирано је да радови трају две до три године, јер реч је о 17.800 квадрата које треба опремити најсавременијим системом заштите и обезбеђења.

Како се наводи у урбанистичком пројекту, реконструкција постојећег објекта је неопходна због прилагођавања простора новој намени. Први спрат је планиран за сталне изложбене поставке у делу објекта према Бирчаниновој. Према пројекту, у делу према Немањиној биће депо музејских и студијских збирки. Други спрат је у делу према Бирчаниновој улици планиран за сталне изложбене поставке и просторе едукативних радионица са пратећим санитарним просторијама. Део простора према Немањиној намењен је за депо слика, скулптура, намештаја. Поткровље је предвиђено за управу музеја, директора и пратеће службе.

БЛАГО НА 13 АДРЕСА

Своју централну кућу градски музеј нема 114 година, тако да је тренутно расут на 13 адреса. У његовој ризници налазе се прави бисери нашег културног наслеђа, попут фигурина винчанске културе, надвратника деспота Стефана, шкриње вожда Карађорђа, Београдског четворојеванђеља, Фонда Анастаса Јовановића са 1.548 предмета, слика "Проглашење Душановог законика" Паје Јовановића, али и дела Мештровића, Возаревића, Лубарде, Матије Вуковића...

У плану је и рушење постојећег централног степеништа оријентисаног према дворишту, као и улазног степеништа и дела галерије ради формирања репрезентативног хола. Двориште објекта је интегрисано у јавне просторије музеја. Централни мотив дворишта је археолошки лапидаријум - део изложбене поставке музеја на отвореном. У оквиру дворишта планиран је и спољни амфитеатар са урбаним мобилијаром.

Збирке уметничких вредности продате "Београђанке" и Сава центра такође ће припасти Музеју града Београда. Нови простор биће уређен према најсавременијим музеолошким стандардима, како би уз представљање сталне поставке ту гостовале изложбе највећих светских музеја, што потврђују и у градском Секретаријату за културу.

Осим сталне поставке у Ресавској улици, у саставу Музеја града Београда и даље ће се налазити Конак кнегиње Љубице, Музеј Паје Јовановића, Иве Андрића, Јована Цвијића, Томе Росандића, Бањичког логора, Завичајни музеј Земуна, Музеј Младеновца, Археолошко налазиште Винча, као и Легат Паве и Милана Секулића, један од 47 легата које су, између осталог, даривали Бранислав Нушић, Бета Вукановић, Петар Коњовић и многи други.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)