ОД КАЗНИ ЗА ПЕШАКЕ 500 МИЛИОНА: Новац сакупљен наплатом саобраћајних прекршаја град користи за унапређење безбедности на улицама

М. СТАНОЈКОВИЋ

05. 02. 2022. у 06:47

ОД казни за прекршаје пешака, годишње се у буџет Града Београда за унапређење безбедности слије око 500 милиона динара.

ОД КАЗНИ  ЗА ПЕШАКЕ 500 МИЛИОНА: Новац сакупљен наплатом саобраћајних прекршаја град користи за унапређење безбедности на улицама

Прелазак мимо правила, Фото Фото М. Анћела

Иако надлежни тврде да се овај новац троши на едукативне кампање, као и на техничко регулисање саобраћаја на најнебезбеднијим раскрсницама, а по статистици, смањује број настрадалих, у прошлој години, живот је изгубило 36 пешака. Постављање ограде, попут оне у Др Ивана Рибара, једна је од мера које надлежни предузимају како би смањили ризично понашање учесника у саобраћају, али, често не ослушкујући потребе пешака.

Како, за "Новости", наводе у Секретаријату за саобраћај, наплаћене казне користе се за активности на унапређењу безбедности саобраћаја, научно-истраживачки рад, али и техничко регулисање раскрсница и улица, а нарочито, у зонама школа.

- Просечан број погинулих у саобраћајним несрећама је у тренду опадања, а пешаци чине око 35 до 40 погинулих у несрећама - кажу у Секретаријату.

- Град на местима која су предвиђена за прелазак пешака предузима мере да би прелазак био безбеднији. Оне се огледају у квалитетнијем сагледавању потреба, односно праваца кретања највећег броја пешака, одабиром позиције која испуњава услове прегледности, као и осветљености, најкраћег времена за прелазак улице и, квалитетнијим означавањем, до физичких препрека.

Фото З. Јовановић

У горе поменутој новобеоградској улици кораци су предузети кад се догодила несрећа.

Надлежни наводе да пешацима, нарочито у улицама са више трака, попут Др Ивана Рибара, природно, значајно веће одстојање између пешачких прелаза, чини неприхваљтивим.

- Па, ризикујући сопствену, али и безбедност осталих учесника у саобраћају, одлучују се за прелазак улице изван пешачког прелаза, по сопственој процени ризика, што може довести до фаталних последица - наводе у градској управи.

Фото К. Михајловић

Једна од најпрометнијих места у граду, кружни ток Славија, такође, је због поменутих разлога добио пре извесног времена ограде за пешаке. Иако јесу смањена претрчавања раскрсница, суграђани и даље то раде, јер је удаљеност "зебре" и семафора, неповољно решење за пешаке.

- Ова ограда је постигла очекиване резултате на смањење броја, али свакако то не значи и потпуни изостанак непрописног понашња пешака - тврде надлежни.

- Ограда је постављена и у Булевару војводе Мишића, Булевару Михајла Пупина, Булевару ослобођења на Аутокоманди, као и деловима Улице Јурија Гагарина.

ПОСТАВЉАЈУ ОГРАДУ

ЕКИПЕ "Београд пута" тренутно раде на уградњи 170 поља ограде, односно 345 метара, у Улици др Ивана Рибара, од Војвођанске до Улице Јурија Гагарина интерне - Јапанска, Европска. У другој фази, биће ограђено разделно острво од Улице Јурија Гагарина интерне - Јапанска, Европска до Јурија Гагарина.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)