РИЗНИЦА РАДОВА НАЈМЛАЂИХ: Дечји културни центар Београда чува богату збирку из ликовног атељеа која је настајала више од 60 година

А. Војиновић

21. 11. 2021. у 07:52

БОГАТА ризница радова малишана који су у деценијама иза нас од малих ногу у ликовном атељеу Дечјег културног центра Београд стварали уметничка дела чувају се у архиву ове установе културе. Посебну колекцију ДКЦБ је основао са циљем да се од заборава заувек сачувају умећа најмлађих, од којих су бројни касније постали познати академски сликари, дизајнери и костимографи, али и да се професионалцима из области културе пруже материјал за истраживачки рад.

РИЗНИЦА РАДОВА НАЈМЛАЂИХ: Дечји културни центар Београда чува богату збирку из ликовног атељеа која је настајала више од 60 година

Фото ДКЦБ

- Пројекат формирања истраживачког архива ДКЦБ подразумева дугогодишњи рад чији је циљ афирмисање и изучавање аутентичног дечјег ликовног израза и стваралаштва, који се потврђује кроз богату и вредну колекцију ликовних радова деце и омладине која чини збирку ликовног стваралаштва ДКЦБ - каже, за "Новости", Лидија Сеничар, уредник ликовних програма у ДКЦБ и кустос Галерије. - Збирка је формирана од радова из ликовног атељеа Дечјег културног центра, који постоји преко 60 година. Такође, садржи и стручно жириране радове из више земаља широм света који су део међународних ликовних конкурса и више од две деценије се користе за илустрацију поштанских марки и књига. Посебан део збирке посвећен је традиционалној манифестацији "Радост Европе".

Према речима наше саговорнице, ликовни центар тадашњег Дома пионира основан је 1956. године у чији атељеи су долазили малишани узраста од седам до 15 година и стварали своје прве радове. Годишње је било 50-60 полазника.

Осим брижљивог чувања дечјих историјских уметнина, архив Дечјег културног центра заинтересованим ликовним педагозима из основних и средњих школа, професорима са уметничких факултета, психолозима, али и студентима и научницима нуди и добар извор информација које могу користити у истраживачком раду.

Генерације малишана су током дуге историје овог атељеа прошле кроз ликовни центар Дома пионира и Дечјег културног центра, а међу њима су и познати сликари Миша Чоловић, Горан Гвардиол и Душан Јовановић, затим дизајнер и новинар Душан Глушац, костимограф Емилија Ковачевић, модни дизајнер Беба Окановић Крнетић, архитекта Тања Трушин и многи други.

Фото ДКЦБ

ИЗЛОЖБЕ ЈОШ 1958. ГОДИНЕ

ПРВЕ изложбе дечјих радова из ликовног атељеа биле су организоване још 1958. године, то су "Ликовни доживљаји детета" и "Изложба дечјег сликарства", а годину касније и "Кроз шетњу и игру".

- Центар је учествовао на међународним изложбама у Јапану, Индији, Чилеу, Италији и свуда је побрао успехе и награде - наводи Лидија Сеничар.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)