BEOGRADSKE PRIČE: Telefonske govornice kao obeležje jednog vremena
U DANAŠNjE vreme, kada su mobilni telefoni deo svakodnevnog života, pojam telefonske govornice deluje nestvarno i nepotrebno.
Foto: Arhiva
Ipak, svojevremeno nije bilo tako.
Do pre nekoliko decenija komunikacija je bila sasvim drugačija. Telefoni su bili privilegija dobrostojećeg sloja društva, a oni koji nisu mogli da priušte tu spravu morali su da se posluže telefonskim govornicama.
Posebno dizajnirane ulične "kutije" u kojima su stajali telefoni bile su deo urbanog folklora.
U aparat bi se ubacivao metalni novac, pa je korisnik na taj način mogao da ostvari vezu.
Danas je ovaj način telefoniranja potpuno izobičajen, a mobilni telefoni su postali neizbežni deo svakodnevnice. Stil današnjeg života podrazumeva bezbroj sms-poruka, korišćenje različitih društvenih mreža i sve druge blagodeti savremene tehnolgije, pa su govornice lagano morale da se presele u istoriju.
Izgubila se vizura nekadašnjih ulica u kojima su govornice bile uobičajene, a telefoni starog tipa više ne postoje.
Preporučujemo
KATASTROFA U VAŠINGTONU: Tramp odobrio vanredno stanje
AMERIČKI predsednik Donald Tramp odobrio je deklaraciju vanrednog stanja za Vašington kako bi savezne vlasti pomogle pri sanaciji kanalizacione katastrofe koja je počela prošlog meseca.
22. 02. 2026. u 13:41
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
POREKLO VASILIJA KOSTOVA: Rođen u Beogradu, ali njegovi roditelji NISU odatle - slave Svetog Luku
VASILIJE Kostov odavno više nije samo mlada nada Crvene zvezde. Nikako! On je jedan od motora i pokretača crveno-bele čete, a to pokazuju i golovi koje daje na velikim mečevima.
22. 02. 2026. u 18:50
Komentari (0)