UPLATE DO 5. U MESECU: Više od dve trećine privatnih obdaništa se odazvalo pozivu Grada o finansiranju boravka
VIŠE od dve trećine vlasnika privatnih predškolskih ustanova odazvalo se pozivu Grada i zaključilo ugovor o finansiranju 100 odsto ekonomske cene boravka u vrtiću, saznajemo u Sekretarijatu za obrazovanje i dečju zaštitu. Javni poziv je u toku, tako da oni koji se nisu još prijavili mogu to učiniti.
Kako se navodi u pozivu, privatna predškolska ustanova je dužna da izveštaj o prisutnosti deteta dostavi Sekretarijatu za obrazovanje i dečju zaštitu, od 25. u tekućem mesecu do 1. u narednom za prethodni mesec. Novac će vrtiću biti uplaćen do 5. u mesecu za prethodni mesec. Pravo učešća po Javnom pozivu imaju sve predškolske ustanove, čiji je osnivač drugo pravno ili fizičko lice sa teritorije, koje poseduju akt o verifikaciji, izdat u nadležnom ministarstvu.
Izmenama gradske odluke od 1. decembra prošle godine, subvencije iz gradske kase za mališane koji pohađaju privatne vrtiće su povećane na 33.000 dinara po detetu. Ostatak do pune cene plaćaju roditelji. Novim pravilima predviđeno je da ovaj pun iznos subvencije dobije svako dete, bez obzira da li je išlo u vrtić dva ili 22 dana. Pre izmene odluke, dotacija koja se uplaćuje roditeljima zavisila je od broja dana koje je dete boravilo u vrtiću.
DODATNE USLUGE
U NEKIM privatnim vrtićima deca dobijaju dodatne usluge, kao što su kursevi jezika, umetničke školice, časovi sporta, pojedini nude boravak vikendom u večernjim satima - podseća Čamagićeva. - U tim obdaništima su veće cene opravdane dodatnim programima.
Procedura za privatne predškolske ustanove koje nisu zaključile ugovor sa Gradom predviđa da se subvencija uplaćuje na račun roditelja, koji zatim novac prosleđuju Sekretarijatu za obrazovanje i dečju zaštitu.
Kao na početku svake školske godine, neki privatnici su iskoritili da ponovo podignu cene svojih usliga. Rekoreder je privatni vrtić koji je povećao cenu za neverovatnih 120 evra. Ali, nova cena je ispraznila ustanovu. Većina roditelja se dogovorila i decu upisala u drugo obdanište.
- Većina privatnika se zadržala u rangu ekonomske cene ili je potrebna mala doplata. Međutim, ima i onih koji su iskoristili veće subvencije i poskupeli - ocenjuje Aleksandra Čamagić, sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu. Do avgusta prošle godine Grad je u proseku po detetu izdvajao oko 18.500 za boravak u privatnim vrtićima, sada je to 33.000 dinara, bez umanjenja za dane kada dete ne ide u vrtić.
ŠOK SAZNANjA NA SUĐENjU: Zaposleni u "Ribnikaru" nisu pružili pomoć deci nakon što ih je Kosta upucao?
IZ SNIMAKA se vidi da su tetkica, kojoj još ne znamo ime, razredna Dragana Tomić i domar Rade Simić, nakon što je Kosta pucao, a pre dolaska nastavnika geografije Zorana Niševića i policije, bili na vratima učionice istorije u kojoj je bilo "VII/2" i niko od njih nije ušao unutra i pružio pomoć deci.
30. 09. 2024. u 14:56
MLADIĆI ROĐENI OVE GODINE ĆE PRVI U VOJSKU: General Mojsilović otkrio sve detalje o služenju vojnog roka
NAČELNIK Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović rekao je u emisiji "Takovska 10" da Srbija kasni sa uvođenjem obavezne vojne obaveze. Suština je da se izgradi odbrambeni kapacitet Srbije, svaki dan i svaku godinu koju čekamo, gubimo generacije mladih vojnika, rekao je general Mojsilović. U jednoj klasi računamo do 20.000 vojnika-regruta, na godišnjem nivou, dva i po meseca po pet hiljada njih u jednoj klasi, odnosno ciklusu, rekao je Mojsilović uz napomenu da će prvo biti regrutovani mlađi vojnici, počev od 2006. godišta.
25. 09. 2024. u 22:01
VEDRANA RUDAN OČAJNA: "U bolovima sam, razmišljam šta da na mene navuku kad umrem..."
"Bol tumačim kao ples metastaza u mom tijelu..."
03. 10. 2024. u 21:09
Komentari (0)