Pomor ribe u Južnoj Moravi
19. 08. 2017. u 13:00
Inspekcija još utvrđuje zvanični uzrok ekološkog incidenta na jugu. Uginuće, navodno, izazvale hemijske supstance
Ribe plutaju rekom / Foto: Dejan Ristić
JOŠ nije poznat zvaničan uzrok pomora ribe u Južnoj Moravi, koji je nastao sredinom sedmice. A i dalje je zabranjeno napajanje stoke vodom iz reke, kao i korišćenje ribe za jelo. Javnost juga Srbije i nadležne u Vranju su u četvrtak alarmirali ribolovci, primetivši uginulu ribu na više mesta u blizini Vranja i Vranjske Banje. Odmah nakon upozorenja, na teren su izašli pripadnici vranjske Komunalne policije i potvrdili dojavu ribolovaca.
Nakon toga, članovi Gradskog veća grada su na sednici doneli zaključak kojim se obavezuje Odeljenje za vanredne situacije da, u saradnji sa nadležnim službama, utvrdi tačan uzrok pomora riba u Južnoj Moravi i predloži adekvatne mere. Istovremeno, većnici su uputili i apel nadležnim republičkim inspekcijama da preduzmu mere iz okvira svojih nadležnosti na otklanjanju štetnih posledica pomora moravskih riba.
Građani ovog dela Srbije upozoreni su na mogućnost nastanka štetnih posledica po ljude i domaće životinje. Sve dok se zvanično ne utvrdi uzrok zagađenja reke, građani se upozoravaju da ne koriste vodu iz Južne Morave za napajanje stoke, niti da ribu koriste za jelo.
.jpg)
Prve, nezvanične informacije ukazuju na mogućnost da su za pomor ribe odgovorni hemijski indikatori koji su korišćeni na toku uzvodno od Bujanovca, ali će tačan uzrok ovog opasnog ekološkog incidenta biti poznat nakon stručnih analiza. Zavod za javno zdravlje iz Vranja uzorkovao je vodu iz Južne Morave kod Bujanovca, Vranja i Vladičinog Hana, pa se očekuje da u narednih nekoliko dana budu poznati rezultati.
SVI GLUVI NA ALARME
RIBOLOVCI već nekoliko poslednjih nedelja na društvenim mrežama ukazuju na pojačano zagađenje Južne Morave. Ali nikakvi koraci nisu preduzeti sve dok nisu primećene prve uginule ribe.
maja
19.08.2017. 13:20
Ista prica U Srbiji vikendom u dogovoru sa inspekcijom,godinama.Monitoring je veliki problem, treba slati inspekcije ne najavljeno iz drugih opstina i uzorke slati najmanje u tri ovlascene labaratorije.Saopstenje inspekcije sledi;usled nedostatka kiseonika doslo je do uginuca.Narvno niko ne spominje da je nedostatak kiseonika zbog zagadjenja.Verujem ribolovcima da duze vreme upozoravaju na zagadjenje i da niko ne reaguje.
Sramota. To najverovatnije uradi bahati privatnik koji je zasticem kao beli medved zato sto zaposljava stotinak radnika pa em sto se bogati em se ponasa kao da posle njega ne treba niko da zivi. A ribe polako ali sigurno nestaje iz nasih reka. Dok okolne zemlje na pecanju sarana iz Save zaradjuju silne milione mi niti imamo uredjena prcalista niti imamo sves o ocuvanju prirode. Jadna riba je pravo stanje Srbije.
Komentari (2)