Gradonačelnik Tihomir Petković: Užicu je voda prva briga
08. 10. 2014. u 17:30
Novi čelni čovek grada na Đetinji, o najvažnijim projektima. Izazov će biti i „krpljenje“ prazne lokalne kase, pa se očekuje pomoć Vlade Srbije. Učešće grada u nemačkom kreditu od 15 miliona iznosi 470.000 evra
SPAS od bankrota, „krpljenje“ prazne lokalne kase i realizacija dva projekta presudno važna za budućnost grada na Đetinji najvažnije su aktivnosti novog gradonačelnika, Tihomira Petkovića. Njegovim izborom, najvažniji poslovi pokrenuti su sa mrtve tačke, a 70.000 Era od vlasti očekuju: da problem vodosnabdevanja najvećeg grada Zapadne Srbije bude trajno rešen i da, po izgradnji postrojenja za preradu otpadnih voda, reka Đetinja - sada jedini ovdašnji „kolektor“ - prvi put u novijoj istoriji, bude čista.
- Izgradnju centralnog postrojenja za preradu otpadnih voda (CPPOV) na teritoriji Gorjana dva problema čine neizvesnom. Svi pokušaji da se građanima objasni kako postrojenje neće biti štetno po njih bili su neuspešni, jer ljudi još prete da će sprečiti početak izgradnje. Drugo, čitave tri godine, gradsko rukovodstvo i JKP „Vodovod“ nisu radili svoj posao, a do pre 20 dana nismo znali čak ni šta su finansijske obaveze grada u ovom projektu.
* Izgradnja CPPOV je civilizacijski iskorak za grad, koliko će taj važan posao koštati?
- Grad dobija 15 miliona evra, bespovratno od Vlade Srbije, koja će se zadužiti kod nemačke KFE banke, a „Vodovod“ ima obavezu da uloži 470.000 evra i to je naš udeo od pet odsto u pomenutom kreditu. To je povoljno za Užice, ali moramo znati da će nam dogodine trebati dodatnih milion evra za eksproprijaciju, dovođenje struje, izgradnju utvrda koje će fabriku odbraniti od poplava... Mi taj novac nemamo, a do pre dvadeset dana niko se nije bavio čak ni problemom pristupa lokaciji, pa je tek sada poslata molba „Železnicama Srbije“ da se odobri ukopavanje podvožnjaka Šibalića potok, kao jedine realne lokacije kuda se može doći do budućeg gradilišta. Potom, mora se naći trajno rešenje pristupa postrojenju, za šta je planirana izgradnja nadvožnjaka u Zlakusi, što će koštati oko milion i po evra, koje takođe nemamo.
* Znači li to da će najveća i najvažnija investicija ostati samo na papiru?
- Od Vlade smo tražili da nam država pomogne, da izgradnju nadvožnjaka finansira iz kase nadležnog ministarstva, preko „Puteva Srbije“. Istovremeno, konsultante nemačke banke zamolili smo da dodatni troškovi, od oko milion evra, budu uključeni u dogovoreni kredit od 15 miliona i uskoro ćemo znati ishod.
* Da li će zbog propusta i kašnjenja povoljan kredit „pasti u vodu“?
- Čak i ako dobijemo finansijsku pomoć u pomenuta dva pravca, potrebno je da se rok za realizaciju produži za dve godine, do juna 2018. Ipak, realno je da nam banka odobri prolongiranje samo za 12 meseci, što rok nećemo moći da ispoštujemo, a odgovornost je na Gradskoj upravi i „Vodovodu“, kao i na građanima koji se protive izgradnji.

* Ima li nade da se sa nezadovoljnim meštanima postigne kompromis?
- Dogovoreno je da sačekamo Studiju uticaja na životnu, posle koje ćemo imati ili konačan dogovor, ili konačni razlaz. Vlada je proglasila javni interes koji omogućava lakšu eksproprijaciju, ali vlasnici zemlje žele da prodaju parcele, a nezadovoljni su i meštni čije su kuće u blizini... Za mesec dana znaćemo na koji način ulazimo u realizaciju, ili od investicije odustajemo. U svakom slučaju, 15 miliona evra ne smemo baciti, jer toliki novac u narednim decenijama nećemo imati na raspolaganju.
* Kada će doći do trajnog rešavanja problema vodosnabdevanja Užica?
- Skrećenim postupkom javne nabavke, u vanrednoj situaciji, izabrali smo institut „Jaroslav Černi“ da uradi kompletnu projektnu dokumentaciju za rekonstrukciju postrojenja „Cerovića brdo“. Reč je o desetak projekata i očekujemo da budu završeni do 15. novembra.
* Kada se može očekivati početak rekonstrukcije fabrike vode?
- Od Vlade Srbije očekujemo da obezbedi dva i po miliona evra, pokušaćemo da deo novca „povučemo“ već ove godine, kako bismo osavremenjavanje završili do kraja 2015. Sve dok ne završimo rekonstrukciju, možemo očekivati probleme u vodosnabdevanju.
* Da li ste uvažili insistiranje javnosti, da se u posao uključe i hidrogeolozi?
- Sa uglednim stručnjakom, prof. dr Miomirom Komatinom dogovoreno je da utvrdimo kapacitete dva vrutačka izvorišta. Jedno od njih je suptermalno i moglo bi poslužiti za budući banjski turizam, dok Sušilko vrelo želimo da kaptiramo na bolji način, prema preporukama hidrogeologa, pa da ne zahvatamo vodu iz rečice, već sa izvorišta.
miodrag
08.10.2014. 21:08
Nema komentara -da li cenzura ima granica ili su Srbi posle 100 godina "evoluirali" u miševe...1914-2014
Komentari (1)