SPOMENICI ILIĆU, SAVČIĆI I PEŠIĆU: Vesić predložio obeležja bivšim čelnicima grada
NEKADAŠNjI prvi ljudi Beograda, Miloš Savčić, Vlada Ilić i Branko Pešić dobiće spomenike u srpskoj prestonici, ukoliko Komisija za spomenike i nazive trgova i ulica usvoji predlog koji je uputio zamenik gradonačelnika Goran Vesić.
Foto Fejsbuk G. Vesić
Obeležje Milošu Savčiću trebalo bi da bude na uglu Bulevara kneza Aleksandra Karađorđevića i Vojvode Putnika, monument Vladi Iliću krasiće Venizelosovu ulicu na Dorćolu, dok će spomenik Branku Pešiću krasiti pešačku zonu ispred opštine Zemun.
Prema Vesićevim rečima, njih trojica su "najzaslužniji i najbolji gradonačenici u 20. veku". On se nada da će Skupština grada prihvatiti njegovu inicijativu i da će Beograd tokom sledeće godine dobiti monumente Milošu Savčiću koji je bio gradonačelnik 1929. i 1930, Vladi Iliću koji je na čelu prestonice bio 1935-1939. i Branku Pešiću koji je našim glavnim gradom rukovodio u periodu od 1964. do 1974. godine.
- Svaki od tih gradonačelnika je na svoj način doprineo razvoju Beograda i vreme je da se odužimo tim ljudima, bez kojih naš grad ne bi bio to što jeste - istakao je Vesić. - Milan Savčić bio je jedan od najbogatijih industrijalaca Kraljevine Jugoslavije, otvorio je rudnik "Trepča", razvio Ulicu kneza Miloša, uložio u dvorski kompleks na Dedinju, zaslužan je za širenje grada prema Senjaku i Dedinju.
U POLICIJU ZBOG GAZELE
- ONO što je zajedničko za ovu trojicu gradonačelnika, osim možda manje za Pešića, jeste da ih savremenici nisu mnogo razumeli - kaže Vesić. - Bilo je mnogo podmetanja, recimo Pešić je morao da daje izjavu u policiji zašto Gazela ima šest traka jer se to tad smatralo rasipništvom, a danas ne bi bilo dovoljno da ih ima 16. Da ne govorim o tome kakvi su bili novinski naslovi kad se gradila "Beograđanka", u kojima je nazivana "crnom udovicom u belom gradu".
U doba gradonačelnika Vlade Ilića, podseća Vesić, sagrađeni su Most kralja Aleksandra, na čijim se stubovima danas nalazi Brankov most i Most kralja Petra, na mestu današnjeg "Pančevca". Tokom mandata Vlade Ilića, tramvaj je povezao Beograd i Zemun, a počelo je nasipanje Novog Beograda. Poklonio je Beogradu zemljište na kom se danas nalazi Zoološki vrt, izgradio ga i kupio životinje, među kojima je i aligator Muja.
- Kada je reč o Branku Pešiću, on je sigurno najuspešniji gradonačelnik Beograda posle oslobođenja - navodi Vesić. - U njegovo vreme izgrađeni su "Beograđanka", Gazela, hotel "Jugoslavija", a kroz prestonicu je prošao auto-put. Pešić je mnogo doprineo tome da se Beograd promeni i postane moderna i uređena evropska prestonica. Ti spomenici, kada budu podignuti, biće spomenici svih Beograđana, zahvalnost tim ljudima za ono što su uradili za naš grad.
Preporučujemo
VUČIĆ NA JELISEJSKIM POLjIMA: Šamar Pariza svim domaćim i stranim srbomrscima
15. 07. 2026. u 07:54
ŽENE GA JURILE: Najbliža saradnica otkrila kakav je Šešelj bio u studentskim danima
14. 07. 2026. u 23:00
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
AMERIČKE SNAGE NAPUŠTAJU IRAK Zaidi: Od ovog datuma kreće povlačenje vojske
IRAČKI premijer Ali el Zaidi izjavio je danas da će američke vojne snage napustiti Irak do 30. septembra, ocenivši da njegova poseta Vašingtonu predstavlja početak nove faze u odnosima dve zemlje, zasnovane na ekonomskoj saradnji, a ne na vojnim vezama.
14. 07. 2026. u 19:45
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)