FAKULTETI U BLOKADI IAKO SU ZAHTEVI ISPUNJENI: Spremili pisma Tužilaštvu
U VIŠE gradova i juče su nastavljene blokade fakulteta i akcija "Zastani, Srbijo" kojom se na 15 minuta odaje pošta za žrtve tragedije na novosadskoj Želežničkoj stanici. Deo studenata koji od kraja novembra organizuju proteste za danas su najavili protestnu šetnju do Vrhovnog javnog tužilaštva, gde će predati 1.000 identičnih pisama republičkoj javnoj tužiteljki Zagorki Dolovac.
Foto N. Skenderija
Zahtevi studenata su: objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv studenata, aktivista i građana uhapšenih i privedenih na protestima povodom pogibije u Novom Sadu. Traže i podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane.
Iz državnog vrha poručuju da su svi zahtevi studenata ispunjeni, ali organizatori protesta to negiraju i ne odustaju od blokada. Nastavu su obustavili univerziteti u Beogradu i Novom Sadu, kao i većina fakulteta u Kragujevcu i Nišu, a pridružuje im se i maturanti pojedinih gimnazija i srednjih stručnih škola.
Ekonomista, prof. dr Mihajlo Rabrenović ocenio je juče da država treba da razgraniči autonomiju univerziteta od zaštite javnog interesa u visokom obrazovanju, zato što, kako je rekao, pravo na protest ne može da bude jače od prava na studiranje. On je za Tanjug rekao da velika većina privatnih fakulteta nije u blokadi zato što onaj ko plaća školarinu gleda da nastavu i ispite daje u roku, a sa druge strane uprave privatnih fakulteta ne dobijaju novac iz budžeta.
Ministar za javna ulaganja i predsednik Izvršnog odbora SNS Darko Glišić poručio je da je država odgovorno shvatila zahteve studenata i ispunila ih u rekordnom roku, a da je sve što se nakon toga dešava politizacija i zloupotreba studentskih protesta i pokušaj dela opozicije da politički profitira na tragediji u Novom Sadu.
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Najgori greh u kući: Zašto vas prate nevolje iako se trudite da budete pravedni
OTKRIJTE koji je to najgori greh u kući koji blokira uspeh i radost. Praktični saveti za povratak mira i sloge.
01. 05. 2026. u 21:38
Komentari (0)