SRBIJA GLASALA "DA"! Građani podržali izmene Ustava
NA REFERENDUMU koji je održan danas u Srbiji većina građana se izjasnila za promene Ustava.
Foto: S. Babović
Predsednik Aleksandar Vučić je saopštio da je na 97,02 obrađenih biračkih mesta nevažećih glasova NE zaokružilo 39.52 odsto, dok je DA zaokružilo 60.48 odsto.
Nevažećih glasova je bilo 1,01 odsto.
Pitanje koje se nalazilo na glasačkom listiću glasilo je: "Da li ste za potvrđivanje Akta o promeni Ustava Republike Srbije?", uz ponuđene odgovore - "da" i "ne".
Pravo glasa na referendumu imalo je 6.510.323 birača koji su se izjašnjavali na nešto više od 8.000 biračkih mesta.
Za koje promene se glasalo na referendumu
U Ustavu se sada uvode nova pravila u načinu izbora sudija odnosno tužilaca. Njih više direktno neće birati parlament. Skupština Srbije će sada izglasati po četiri istaknuta pravnika koji će ući u sastav Visokog saveta sudstva, odnosno Državnog veća tužilaca. Oni će zatim, zajedno sa ostalim članovima ova dva tela (ima ih ukupno po 11) birati sudije i tužioce. Ukida se i probni mandat sudija, pa se oni neće kao do sada birati prvo na tri godine već na ceo radni vek, pod uslovom da ne prekrše neka od pravila obavljanja funkcije iz zakona.
Preporučujemo
ZATVORENA BIRAČKA MESTA: Referendum u Srbiji - Večeras preliminarni rezultati (FOTO/VIDEO)
16. 01. 2022. u 07:00 >> 20:01
PUTIN PISAO VUČIĆU: Poželeo mu zdravlje i uspehe, a građanima Srbije sreću i prosperitet
PREDSEDNIK Aleksandar Vučić primio je danas čestitku predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina povodom Dana državnosti Republike Srbije, u kojoj mu je ruski lider poželeo zdravlje i uspehe, a građanima Srbije sreću i prosperitet, saopštila je danas Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
13. 02. 2026. u 12:40
STRADALI MLADIĆ SIN POZNATOG MUZIČARA: Novi detalji nesreće u Sarajevu
ERDOAN Morankić (23), koji je stradao u tramvajskoj nesreći u Sarajevu, sin je poznatog muzičara iz Brčkog Armana Morankića, piše portal sarajevskog Avaza.
13. 02. 2026. u 12:05
Danju spasavao živote u bolnici, noću se pretvarao u MONSTRUMA: Jeziva istina otkrivena godinama kasnije
POLICIJA veruje da je Kris Revak, koji je izvršio samoubistvo nakon što je optužen za ubistvo, možda bio serijski ubica. Njegov život i dela krili su mračnu stranu koja je šokirala istražitelje.
15. 02. 2026. u 09:19
Komentari (0)