PETAR PETKOVIĆ O ZLOČINU U GORAŽDEVCU: Ugašeni mladi životi su simbol srpskog stradanja na KiM

D.Zečević

13. 08. 2021. u 12:28

NAVRŠAVA se 18 godina neizmerne tuge i bola zbog bezumnog terorističkog napada na srpsku mladost, u Goraždevcu. Tog 13. avgusta 2003. godine, dok su se kupali u reci Bistrici, rafalima iz vatrenog oružja, ubijeno je dvoje, a ranjeno četvoro srpske dece.

ПЕТАР ПЕТКОВИЋ О ЗЛОЧИНУ У ГОРАЖДЕВЦУ: Угашени млади животи су симбол српског страдања на КиМ

Foto: Tanjug/Tara Radovanović

 Živote su izgubili Pantelija Dakić (12) i Ivan Jovović (19), a teško su ranjeni Marko Bogićević (12), Dragana Srbljak (13), Bogdan Bukumirić (14) i Đorđe Ugrenović (20).

Podsećajući na zločin na reci Bistrici kod Goraždevca, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, dr Petar Petković u saopštenju za javnost ističe da su ugašeni mladi životi simbol mučeništva i stradalništva srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i nepojmljive ideologije mržnje, usmerene ka čitavom jednom narodu, ali i pokazatelj da zlo nikada ne miruje i da je trajan i održiv mir nešto što nam je neophodno i za šta moramo da se zalažemo i izborimo.

-Zločin u Goraždevcu jedan je od četiri najveća zločina nad Srbima od 1999. godine i dolaska međunarodnih misija na Kosovo i Metohiju, pored ubistva žetelaca u Starom Gracku, ubistva porodice Stolić u Obiliću i putnika autobusa "Niš-ekspres", kod Podujeva- opominje dr Petković i dodaje da uprkos obećanju tadašnjeg šefa UNMIK policije da će "prevrnuti svaki komad zemlje kako bi našao ubice", napadači na srpsku decu ni do danas nisu pronađeni.

Euleksov tužilac je, podseća dr Petković, 25. decembra 2010. godine doneo skandaloznu odluku i zvanično obustavio istragu u ovom postupku.

Neuspeh međunarodnog pravosuđa u rasvetljavanju zločina nad srpskim stanovništvom, po njegovim rečima, nizbrisiva je mrlja na obrazu onih, čiji su osnovni zadatak i dužnost bili uspostavljanje vladavine prava i zakona na poratnom Kosovu i Metohiji.

-Danas, kada obeležavamo ovu tužnu godišnjicu, poručujemo da, sve dok postoji i jedan Srbin, kako na Kosovu i Metohiji, tako i u ostalom delu naše države, zločin u Goraždevcu ne sme i neće biti zaboravljen.

Nastavićemo da se borimo za trajnu stabilizaciju prilika u našoj južnoj pokrajini, ali i međunarodna zajednica i naše komšije Albanci treba da znaju da se budućnost srpsko-albanskih odnosa ne može graditi na nerasvetljenim zločinima i zataškavanju istine - podvlači u saopštenju za javnost direktor Kancelarije za KiM povodom osamnaestogodišnjice od zločina u Goraždevcu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SLAVIMO VELIKU SREDU: Šta ne sme da se radi i KO DANAS FARBA jaja