SEĆANJE NA POGIBIJU 118 UŽIČANA: Venci za pale junake - Branili grad od Nemaca u Drugom svetskom ratu
POLAGANjEM venaca i služenjem parastosa poginulima kod spomenika palim borcima u naselju Sarića Osoje, obeležena je 83. godišnjica herojske odbrane Užica u aprilskom ratu 1941. godine.
Grad Užice
Uz sveštenstvo užičke crkve, obeležavanju godišnjice pored gradonačelnice grada na Đetinji Jelene Raković Radivojević i njenih saradnika, prisustvovali su članovi SUBNOR, delegacije Gradske opštine Sevojno, Mesne zajednice Carina, Vojske Srbije, Udruženja potomaka ratnika “Major Kosta Todorović 1912-1920“, Udruženja ratnih vojnih veterana Zlatiborskog okruga, Užica i Sevojna i Socijalističke partije Srbije.
- Ovde na Sarića Osoju pre tačno 83 godine, brzo i spontano organizovan je jedan od najžešćih otpora nemačkom okupatoru u tadašnjoj velikoj zemlji. Dok su se u nekim delovima Kraljevine Jugoslavije nemačke snage dočekivale kao oslobodioci, ili im je pružen neznatan otpor, Užičani su položili 118 života za slobodu svoga grada. Ponosni smo na herojsku odbranu Užičana u aprilskom ratu, koja je nastavljena formiranjem Užičke republike i kasnije bitkom na Kadinjači - naglasio je Milić Vukić, predsednik SUBNOR.
Pripadnici Osme nemačke tenkovske divizije prilikom ulaska u Užice naišli na iznenađujuće jak otpor, u borbama za odbranu Užica tog jutra, pogunulo je 118 osoba. Milivoje Zečević, narednik Jugoslovenske vojske, hrabro je skočio na nemački tenk, ubacio bombu i uništio njegovu posadu, ali je i sam poginuo. Na mestu svog herojskog podviga je i sahranjen.
Preporučujemo
MIR NEMA ALTERNATIVU: U Vršcu obeležena godišnjica početka bombardovanja (FOTO)
24. 03. 2026. u 17:12
PRIJEM ZA PORODICE POGINULIH: I Vlasotince obeležilo godišnjicu NATO agresije (FOTO)
24. 03. 2026. u 15:49
NE ZABORAVLjA ODAKLE JE: Gest Branka Palikuće, pravog Ere iz Čikaga (FOTO)
24. 03. 2026. u 15:37
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
MILEO AUTO-PUTEM: Policajci bili u čudu kad su videli KO je za volanom (VIDEO/FOTO)
KADA su zbog spore vožnje na auto-putu zaustavili automobil marke Dodž, policajci iz Ogdena u američkoj saveznoj državi Juta, pomislili su da je vozaču pozlilo.
22. 03. 2026. u 22:25
Komentari (0)