UKRALI BAKAR SA MANČIĆEVE KAPELE: Na smederevskom Starom groblju oskrnavljen objekat koji predstavlja kulturno dobro
SAMO nekoliko meseci po završetku opsežne sanacije i restauracije koje su finansirane iz budžeta lokalne samouprave, još nepoznati počinioci su ukrali deo bakarnog lima sa kapele Dine Mančića na Starom groblju u Smederevu.
Foto N. Živanović
Ovo nije prvi put da kradljivci kidišu na objekat pod zaštitom Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture, a plen kasnije preprodaju kao sekundarnu sirovinu.
Podsetimo, kapela Dimitrija Dine Mančića (1827-1882) predstavlja jedan od najlepših primera neovizantijske arhitekture u Srbiji.
Podignuta je 1884, prema projektu dvorskog arhitekte Aleksandra Bugarskog, a ovaj smederevski dobrotvor i zadužbinar je svoje imanje zaveštao za podizanje Gimnazije u gradu kraj dunava.
Foto N. Živanović
Udar na srpske svetinje: Kako je mržnja prema državi i SPC pretvorila Novi Sad u poporište napada
Suština srpskog autošovinizma najbolje se vidi u hrvatskom ogledalu. Tom antinarodnom i antinacionalnom (samo)razumevanju, pratećoj ideologiji i njenoj paranaučnoj potki, skloni su elitni „učeni“ Srbi koje vidim kao protiv doma spremne.
15. 04. 2026. u 14:36
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Tragač iz "potere" se srušio na pod usred emisije: Nastao muk u studiju, vidite reakciju Memedovića (VIDEO)
VODITELj je postavio takmičaru pitanje nakon kojeg je u studiju usledila neočekivano zabavna i zanimljiva situacija.
14. 04. 2026. u 08:09
Komentari (0)