FEDERER JE PROŠLOST! Novi rekord od danas je u vlasništvu Novaka Đokovića
REKORDI se "lepe" za Novaka Đokovića. Novi u kolekciji najboljeg tenisera svih vremena od danas je taj da je postao najstariji "broj jedan" u belom sportu. Sa 36 godina i 321 danom, Nole je prestigao dosadašnjeg lidera u ovoj kategoriji Rodžera Federera.
Foto: Profimedia
Naš as ovih dana privlači veliku pažnju u Monte Karlu, dok se sprema za prvi masters turnira na šljaci. Na kompleksu u Kneževini velika je gužva pored terena na kojima trenira. I pored toga što je duboko zagazio u četvrtu deceniju života, na rezultatima se to ne oseti. Štaviše, otkako je Đoković oduvao 30 svećica na torti, 22 maja 2017. godine, teniske brojke i podvizi koji su usledili su neverovatni.
Od 98 titula u karijeri čak 31, nešto manje od trećine, došla je posle 30. godine. Podjednako impresivno deluje podatak da je od rekordne 24 grend slem titule, u ovom periodu podigao tačno polovinu - 12! Toliko je u celoj karijeri imao legendarni Australijanac Roj Emerson, a dve više Amerikanac Pit Sampras. Poređenja radi, Nadal od 30. godine osvojio osam GS trofeja, dok je Federer daleko iza sa četiri. Zanimljivo u Open eri, isti broj posle 30, kao i Švajcarac, imaju i Ken Rozvel i Rod Lejver.
Takođe, od 40 kruna na mastersima, Novak ih je ugrabio deset u četvrtoj deceniji. To je veoma blizu koliko u celoj karijeri ima pridruženi član "velike trojke" Endi Marej. Škot je u karijeri stigao do 14 "hiljadarki". Isto tako, dva od ukupno sedam pehara podigao je Nole i na završnom mastersu sezone. Na tome mu sigurno zavidi Nadal, koji nema nijedan, dok je Federer svih šest prigrabio pre 30. rođendana.
Iako je Đoković "zakasnio" i tek sa 24 godine zaseo na čelo ATP liste u julu 2011, po čemu je kaskao za Nadalom i Federerom, vrh i dalje drži najduže i najviše. Sutra će započeti 420. sedmicu kao najbolji, ali ako bi se posmatrao učinak posle 30, srpski igrač će biti na "koti 145". Daleko siromašniji su Bik sa Majorke sa 49, a tek na 25 Federer, a da ne govorimo o Mareju koji je stao na 41 nedelji u čitavoj karijeri.
Posle 30. rođendana, osvojio 12 grend slemova, 10 mastersa, uz 145 nedelja na prvom ATP mestu
Preporučujemo
KAD LOPTA NEĆE DA SLUŠA! Burna utakmica Mladosti i Spartaka u Superligi Srbije (VIDEO)
14. 12. 2025. u 15:44
MILANEZI OVE SEZONE NE ZNAJU SA NOVAJLIJAMA U LIGI: Jedan podatak ipak raduje navijače - evo šta se poslednji put desilo u šampionskoj sezoni
SA željom da uveća prednost na vrhu tabele Serije A, Milan će nastaviti borbu za Skudeto u nedelju popodne, kada na stadionu "Đuzepe Meaca" dočekuje Sasuolo.
14. 12. 2025. u 07:00
ZVEZDA UKRAJINE PROBALA DA UBIJE RUSKOG PUKOVNIKA: Rusija ne prašta! Evo šta se desilo ukrajinskoj šampionki
Rat u Ukrajini, odnosno "specijalna vojna operacija" kako to Rusija naziva, iznedrila je i jednu nesvakidašnju situaciju koja ima veze sa sportom. Jer, najnovije sportske vesti iz Rusije tiču se ukrajinske šampionke, koja je osujećena u pokušaju terorističkog napada.
14. 12. 2025. u 16:00
PEJAKOVIĆ: Srbi su skupo platili LAŽ o Jugoslaviji, koja traje od '45 i plaćaćemo je još
GLUMAC Nikola Pejaković oduševljava publiku širom regiona ulogom Momčila u seriji "Tvrđava", koja se bavi ratnim devedesetim i raspadom nekadašnje države Jugoslavije.
13. 12. 2025. u 15:33
Komentari (0)