ZLATIBOR U FOKUSU: Svetska školarijada stiže na srpsku planinu

Александар Илић
Aleksandar Ilić

26. 03. 2025. u 16:16

Sve je spremno za novi spektakl u režiji školskog sporta! Još samo nedelju dana deli nas od početka Svetske Školarijade, prestižnog takmičenja namenjenog osnovcima, pretežno učenicima sedmih i osmih razreda. Ove godine, Srbija i Zlatibor imaju čast da budu domaćini najvećeg školskog sportskog događaja u svetu u 2025. godini, koji će trajati od 4. do 14. aprila.

ЗЛАТИБОР У ФОКУСУ: Светска школаријада стиже на српску планину

FOTO: Savez za školski sport Srbije

Sa zatvaranjem prijava, učešće je zvanično potvrdilo 4.402 školaraca i nastavnika. Takmičenje je organizovano po uzoru na Olimpijske igre, a svi učesnici biće smešteni na Zlatiboru, koji će tokom deset dana postati epicentar školskog sporta ali i međunarodne saradnje.

Organizator ovog grandioznog događaja je Savez za školski sport Srbije, uz podršku Vlade Republike Srbije, preko Ministarstva sporta, i u tehničkom partnerstvu sa Svetskom federacijom školskog sporta (ISF) i opštinom Čajetina. Zvanično je potvrđeno da će se mladi sportisti i njihovi treneri okupiti iz čak 55 zemalja sveta, što doprinosi međunarodnom značaju i prestižu ovog takmičenja.

Na programu će biti 22 sporta i 3 para-sporta, a takmičenja će se odvijati u nekoliko gradova: Zlatibor, Čajetina, Užice, Priboj, Požega i Lučani ugostiće mlade sportiste u različitim disciplinama, uz vrhunske uslove i gostoprimstvo.

Pored sportskih takmičenja, Školarijada donosi i bogat edukativni i kulturni program. Ovaj događaj nije samo prilika za sportsko nadmetanje, već i za razvijanje prijateljstva, međusobno razumevanje i upoznavanje različitih kultura.

Organizacijom ovog događaja šaljemo snažnu poruku celom svetu a to je da je Srbija zemlja otvorenog srca. Školarijada nije samo takmičenje, već i prilika za obrazovanje, druženje i razumevanje multikulturalnih razlika. Poseban značaj imaju 'Veče nacija' i 'Kulturni dan', kada sportisti i delegacije predstavljaju svoje zemlje kroz izložbene štandove, tradicionalnu hranu i običaje. Taj dan nema sportskih nadmetanja, već je posvećen prijateljstvu, interakciji i međusobnom povezivanju mladih iz celog sveta - istakao je Željko Tanasković, predsednik Saveza za školski sport Srbije.

Pored toga, biće organizovane brojne edukativne radionice, predavanja i panel diskusije, na kojima će učesnici imati priliku da uče o sportskim vrednostima, timskom duhu, zdravom načinu života i značaju međusobne saradnje. A svim učesnicima će besplatno biti obezbeđeno korišćenje prirodne mineralne vode Vodavoda. Zlatibor i region će se takođe predstaviti kroz posebne programe, omogućavajući učesnicima da upoznaju prirodne lepote, kulturno nasleđe i gastronomske specijalitete ovog kraja. Svetska Školarijada 2025. nije samo sportsko takmičenje – to je manifestacija koja spaja, inspiriše i ostavlja neizbrisiv trag u životima mladih sportista širom sveta.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
SRBIJA UZ ČUDO MOŽE NA SVETSKO PRVENSTVO! Orlovi izgubili od Engleske, a nisu dobili sjajnu vest od Albanaca

SRBIJA UZ ČUDO MOŽE NA SVETSKO PRVENSTVO! "Orlovi" izgubili od Engleske, a nisu dobili sjajnu vest od Albanaca

Fudbalska reprezentacija Srbije nije uspela da pobedi Englesku na Vembliju, pa je usled poraza od 2:0 postalo definitivno poznato da iz svoje kvalifikacione grupe neće otići ni direktno na Svetsko prvenstvo, ni u baraž, što je obezbedila Albanija pobedom u Andori (1:0). Ipak, šansa za "orlove" postoji - i to minimalna - da budu među četiri najbolje ekipe u Ligi nacija koje se nisu kvalifikovale kroz kvalifikacione grupe. Trenutno, ta četiri mesta zauzimaju Vels, Rumunija, Švedska i Severna Irska, a samo srećan splet okolnosti može našu selekciju da "ugura" u tu malu grupu koja "bočnim putem" ide u baraž.

13. 11. 2025. u 22:39 >> 22:40

Komentari (0)

Štednja – najpouzdaniji način da svoje planove pretvorite u stvarnost