NEOBIČNO TAKMIČENJE U MAŠINSKOJ ŠKOLI U PARAĆINU: "Ukrštaju" kamenčiće - vežbaju vijuge

Зорана Рашић
Zorana Rašić

02. 12. 2023. u 08:04

KINESKA igra "go", najstarija misaona društvena igra na svetu čija su pravila isto toliko vremena nepromenjena, koju je još Konfučije preporučivao za vežbanje inteligencije i o kojoj prvi zapisi potiču iz prvog veka pre nove ere - sve je popularnija u Srbiji.

НЕОБИЧНО ТАКМИЧЕЊЕ У МАШИНСКОЈ ШКОЛИ У ПАРАЋИНУ: Укрштају каменчиће - вежбају вијуге

Foto: Z. Rašić

Na inicijativu Aleksandra Vlajkovića (17), učenika paraćinske Mašinsko-elektrotehničke škole (MEŠ), koji ovu igru igra od šeste godine, u ovoj školi je mnogo učenika, na radionicama, savladalo tajne ove igre. To je jedan od razloga što će danas i sutra, MEŠ biti domaćin Pojedinačnog državnog prvenstva u organizaciji "Go Saveza Srbije".

Republičko prvenstvo se prvi put igra u Paraćinu na predlog Željka Veselinovića, predsednika niškog ProGo kluba, čiji je dugogodišnji član i Aleksandar, a njegova škola je prihvatila da bude domaćin za tridesetak najboljih goaša Srbije. Pobednici će biti proglašeni u nedelju po podne. 

Foto: Z. Rašić

Aleksandar Vlajković

- "Go" se igra crnim i belim kamenčićima koji se stavljaju na ukrštena polja na polju čija veličina varira, ali se u takmičarske svrhe koristi tabla 19 puta 19. Za razliku od šaha, igru započinje crni igrač. Cilj je zauzeti što više "teritorije" protivnika. Pobedio je onaj ko u tome uspe. Okruživanjem kamena drugog igrača, on postaje "zarobljenik". To je način na koji se saigraču oduzima teritorija - ukratko nam Aleksandar objašnjava poentu igre stare oko 4.000 godina.

DA SEKCIJA BUDE KLUB

U SRBIJI go udruženja trenutno postoje samo u Beogradu, Kragujevcu i Nišu. Želja mladog Vlajkovića je da školska sekcija u MEŠ preraste u go klub, za šta ima podršku škole. Inače, na državnom prvenstvu danas i sutra igraće se šest kola, a parove će "izvući" kompjuter u skladu sa rangom takmičara. Među goašima biće desetak profesionalaca, najboljih u Srbiji. 

Osim što podstiče razmišljanje i širi "vijuge", kako tvrdi naš sagovornik, go kod mladih igrača posebno "trenira" strpljenje.

- Dinamika samo od njih zavisi, pa igra može biti brza ili spora, ali je uvek uzbudljiva - dodaje Vlajković. - Partija traje od pet minuta pa do nekoliko sati. Meni je odmalena postala pasija, tako da sam već osvojio mnoge diplome i medalje.  

Ovaj tinejdžer je učenik trećeg razreda MEŠ, smer elektrotehničar energetike. Ima sve petice, voli kompjutere i grafički dizajn i planira da studira programiranje. Ističe da su najbolji goaši u svetu programeri, kao i da je dokazano da učenici koji igraju redovno go vremenom postaju bolji đaci.

On se već mnogo puta takmičio za klub iz Niša. Iako putuje svakodnevno u paraćinsku školu iz Pojata kod Ćićevca, gde živi, nije mu teško da odvoji vreme i bude mentor drugovima na radionicama kako bi i oni savladali ovu igru. 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KAKO DANAS IZGLEDA ZORAN VANEV: Od Južne pruge do Švice (FOTO)