VELIKA BRITANIJA OBEĆALA UKRAJINI: Stiže 13 milijardi funti vojne pomoći
VELIKA Britanija se obavezala da Ukrajini obezbedi više od 13 milijardi funti (15 milijardi evra) vojne pomoći, izjavio je sekretar u britanskom Ministarstvu odbrane Luk Polard nakon sastanka šefova ministarstava odbrane grupe E5 (Poljska, Velika Britanija, Nemačka, Francuska i Italija) u Krakovu.
Foto: Profimedia
-Stajaćemo uz Ukrajinu kao Velika Britanija, kao E5, kao članice NATO-a, onoliko koliko bude potrebno. Velika Britanija se obavezala na više od 13 milijardi funti za vojnu podršku Ukrajini. Takođe ćemo nastaviti da delimo tehnologije i iskustvo stečeno na bojnom polju. Sistem za presretanje dronova Oktopus, razvijen na osnovu iskustava sa bojnih polja, sada se masovno proizvodi u Velikoj Britaniji, omogućavajući Ukrajini da obara dronove koji napadaju njenu infrastrukturu, rekao je Polard, prenosi Ukrinform.
On je dodao da pokretanje inicijative LEAP (kreiranje zajedničkih autonomnih bespilotnih sistema, jeftinije alternative skupim PVO sistemima) pokazuje da sastanci E5 donose rezultate, ali da je potrebno uraditi još više.
-Kao vodeće odbrambene sile Evrope, predstavnici ovih pet zemalja preuzimaju odgovornost za svoju bezbednost, razvijajući jeftino oružje kako bi zaštitili svoje građane i svoje države, rekao je Polard.
Foto royalnavy.mod.uk
On je naveo da će prvi projekat koristiti napredne tehnologije izvedene iz lekcija sa bojnih polja u Ukrajini.
-U vreme rastućih pretnji, dela, a ne reči, drže (predsednika Rusije Vladmira) Putina pod kontrolom. To upravo vidimo u okviru inicijative LEAP grupe E5, dodao je sekretar u britanskom Ministarstvu odbrane.
Polard je naglasio da je britanska podrška Ukrajini nepokolebljiva.
-Sledeće nedelje ćemo obeležiti tužnu godišnjicu, pošto je od početka invazije Rusije na Ukrajinu prošlo pet godina. Putin je mislio da će ovu ratnu pobedu ostvariti za tri dana. Bio je u zabludi. Sada se suočava sa snažnijim, jedinstvenijim i većim NATO-om, a Ukrajina nastavlja da se hrabro bori, kazao je on.
U Krakovu je ranije danas održan sastanak ministara odbrane grupe E5, uz virtuelno učešće ministra odbrane Ukrajine Mihaila Fedorova, navodi agencija.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - PATROLA SA PUTNICIMA, NA BRZOJ PRUZI, OD BEOGRADA DO SUBOTICE: "Vožnja deluje gotovo neprimetno"
Preporučujemo
JEZIVI PODACI SA FRONTA: Ukrajinska vojska od početka SVO izgubila 1,5 miliona vojnika
19. 02. 2026. u 22:15
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RAMPA OD TRAMPA ZA MAKRONA: Diplomatski skandal na pomolu, Vašington sprema neviđeni udarac Parizu
SJEDINjENE Američke Države razmatraju odlaganje, ili čak blokiranje, imenovanja sledećeg francuskog ambasadora u Vašingtonu, što je potez bez presedana koji preti da produbi jaz između dva dugogodišnja saveznika, navode četiri izvora upoznata sa situacijom.
29. 07. 2026. u 19:12
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
MASOVNO ZATVARANjE PLAŽA U CG: Voda opasna za kupanje, ambulante pune bolesne dece - i na Slovenskoj plaži zabranjeno kupanje
NA NEKOLIKO popularnih plaža u Crnoj Gori uvedena je zabrana kupanja nakon što su analize pokazale da morska voda nije bezbedna.
30. 07. 2026. u 16:55 >> 18:54
Komentari (0)