RUMUNIJA PRED TOTALNIM SLOMOM! Mrak preti komšijama, veliki problemi sa strujom
MINISTARSTVO energetike Rumunije pozvaće u ponedeljak velike industrijske potrošače kako bi pronašli rešenja za uštedu električne energije u periodima najveće potrošnje.
Foto: Unsplash/Fré Sonneveld fresonneveld
Kompanije bi trebalo da dobrovoljno premeštaju svoju proizvodnju tokom dana, kako bi smanjile pritisak na mrežu u večernjim satima. Državni sekretar u Ministarstvu energetike, Kristijan Bušoj, objasnio je da ne isključuje opciju isključenja velikih potrošača u slučaju da se energetska kriza produbi.
Kristijan Bušoj je objasnio da se u ponedeljak u Ministarstvu energetike održava sastanak radi preusmeravanja aktivnosti nekih firmi, kako se ne bi preopteretila električna mreža.
- Već smo poslali obaveštenje značajnim potrošačima, onima sa potrošnjom preko 50 hiljada megavat-sati. U ponedeljak u 12.00 časova imamo sastanak u onlajn formatu. Izabrali smo znatan broj firmi sa kojima ćemo razgovarati kako bismo videli u kojoj meri mogu da preusmere svoju aktivnost, da ne bi preopteretili večernje sate - objasnio je on.
U suprotnom, Bušoj je naglasio da postoji i opcija isključenja velikih industrijskih potrošača.
- U slučaju ozbiljne situacije sa nedostatkom električne energije u sistemu, postoje procedure, priručnik, zakonske procedure putem kojih se u prvom redu mogu isključiti veliki industrijski potrošači. Ali nećemo doći do toga, preduzimamo sve mere da do toga ne dođe. Ipak, mnogo bi nam pomoglo i to ćemo tražiti od velikih potrošača koji to mogu da preusmere svoju proizvodnju i industrijski proces na periode koji nisu van vršnog opterećenja. Ubeđen sam da će razumeti. Jer je za njih opasnije, teže i nepovoljnije da ih isključimo, pošto bi im to stvorilo probleme. Bolje je da napravimo kontolisani dobrovoljni program u kom oni preusmeravaju svoju aktivnost ili oni koji rade u kontinuitetu smanjuju svoju potrošnju - zaključio je Bušoj.
(Telegraf)
Preporučujemo
TEMPIRANA BOMBA NA KARPATIMA: Uspon rumunske desnice preti da raznese planove EU
31. 07. 2026. u 16:56
DRAMA U SRPSKOM KOMŠILUKU: Medved ga njuši, on nepomično stoji - kada je shvatio ko je iza njega, usledio beg (VIDEO)
31. 07. 2026. u 10:20 >> 17:51
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RAMPA OD TRAMPA ZA MAKRONA: Diplomatski skandal na pomolu, Vašington sprema neviđeni udarac Parizu
SJEDINjENE Američke Države razmatraju odlaganje, ili čak blokiranje, imenovanja sledećeg francuskog ambasadora u Vašingtonu, što je potez bez presedana koji preti da produbi jaz između dva dugogodišnja saveznika, navode četiri izvora upoznata sa situacijom.
29. 07. 2026. u 19:12
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
MASOVNO ZATVARANjE PLAŽA U CG: Voda opasna za kupanje, ambulante pune bolesne dece - i na Slovenskoj plaži zabranjeno kupanje
NA NEKOLIKO popularnih plaža u Crnoj Gori uvedena je zabrana kupanja nakon što su analize pokazale da morska voda nije bezbedna.
30. 07. 2026. u 16:55 >> 18:54
Komentari (0)