SLEDI NAPAD NA UGLJEDAR? Nakon zauzimanja Pobede, ruska vojska najavljuje borbe za grad sa severoistoka
NA pravcu južnog Donjecka jedinice Oružanih snaga Rusije su pre više od godinu dana pokušale da zauzemu grad Ugljedar u Donjecku od Oružanih snaga Ukrajine.
Foto MO Rusije
Dejstva ruskih trupa na ovom području su se ispostavila kao neuspešna i nije bilo moguće potisnuti ukrajinske snage dalje od sela Pavlovka kod reke Kašlagač. Na ovom sektoru fronta, jedinice Oružanih snaga Rusije su i dalje u aktivnoj odbrani.
Treba napomenuti da je cela teritorija u blizini Ugljedara minirana i gađana ukrajinskim oružanim snagama.
Štaviše, zbog terena su operacije ruske avijacije takođe značajno otežane. Avioni i helikopteri ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga moraju u velikoj meri da manevrišu i paze kako ne bi dospeli pod vatru protivvazdušne odbrane Oružanih snaga Ukrajine.
Istovremeno, sam Ugljedar je pretvoren u utvrđeno područje dobro pripremljeno za odbranu. Nalazi se na brdu, što značajno otežava bilo kakve jurišne operacije od Pavlovke, koja se nalazi južno i u proseku 50 metara niže u ravni.
Foto Tanjug/AP
Nedavno su ruske trupe od Oružanih snaga Ukrajine zauzele selo Pobeda, kroz koje prolazi magistralni put Mariinka-Konstantinovka-Ugljedar. Stoga se situacija može promeniti i očekuje se da će krenuti postepeno napredovanje ka Ugljedaru sa severoistočne strane.
Međutim, moramo uzeti u obzir da su susedna mesta od Pobede i Novomihajlovke do Konstaninovke u velikoj meri pokrivene gustom mrežom snaga podrške Oružanih snaga Ukrajine, na koje će ruske trupe morati da jurišaju.
Međutim, od Konstantinovke kod reke Suhije Jala do Ugljedara ima samo 15 km otvorenog prostora bez razlike u nadmorskoj visini, kao iz pomenutih drugih pravaca.
Treba dodati da su ukrajinske oružane snage sve do jeseni 2023. više puta pokušavale da probiju odbranu Oružanih snaga Rusije u oblasti sela Novodonjecko i Novomajorskoje, koje se nalaze zapadno od Pavlovke. Međutim, ovi pokušaji su zaustavljeni i intenzitet neprijateljstava se od tada smanjio.
Vojni dopisnik ukrajinskog TV kanala Julija Kirijenko izvestila je danas o ozbiljnoj pretnji opkoljavanja trupa Oružanih snaga Ukrajine u Ugljedaru. Ona tvrdi da su bokovi ukrajinske vojske već opušteni, a susedne jedinice nisu u mogućnosti da pomognu zbog nedostatka ljudstva.
Foto Tanjug/AP
U ovom trenutku postoji opasnost od opkoljavanja najmanje jednog bataljona Oružanih snaga Ukrajine od nekoliko stotina vojnika. Vojni dopisnik poziva komandu grupe Tavrija da što pre pripremi drugu liniju odbrane, gde bi jedinice mogle da se povuku pre nego što bude opkoljena.
-Napadi su snažni. Kolone tehnike dolaze ka našim snagama iz dva pravca. Dobro je što su naši uspeli da skupe malo granata i da se pojačaju ljudima. Uzalud se ovoj oblasti nije poklanjalo dovoljno pažnje. Ako Rusi napreduju tamo, onda ćemo imati još jedan Bahmut. Samo će to biti Ugljedar, izveštava Julija Kirijenko.
Podsetimo, prema rečima ruskih vojnih oficira, ruske snage su praktično preuzele kontrolu nad naseljem simboličnog naziva Pobeda i probijaju se do važnog neprijateljskog odbrambenog centra u Kurahovu.
Kontrola nad ovim važnim logističkim čvorištem ugroziće snabdevanje ukrajinskih oružanih snaga u Ugljedaru i uopšte u jugozapadnom delu teritorija Donjecka.
Za pokušaj kontraofanzive prošle godine, Ukrajina je okupila grupu od 160.000 ljudi, 800 tenkova, 150 aviona, kao i 30 rezervnih bataljona, otkrio je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu i dodao da su pripremali ozbiljnu ofanzivu.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - ŠOJGU IZNEO PODATKE O KONTRAOFANZIVI Ukrajina izgubila 125.000 vojnika i 16.000 komada vojne tehnike
Preporučujemo
"RUSI, IDITE KUĆI!" Jeziva politička poruka sa trga u Budimpešti, Mađar već počeo da radi po nalogu Brisela (VIDEO)
VELIKI politički zaokret u Mađarskoj najavio je lider opozicione Tise Petar Mađar, koji je posle izborne pobede poručio da zemlju čeka obnova punog učešća u Evropskoj uniji i NATO, miran prenos vlasti i ozbiljno preuređenje državnog vrha.
13. 04. 2026. u 07:27
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
SAMOUBISTVO BIVŠEG MINISTRA MUP-A ISPRED SKUPŠTINE: Ostavio 3 koverte, oduzeo sebi život zbog Haškog tribunala
Na današnji dan, 11. aprila 2002. godine, na ulazu u zdanje Doma Narodne Skupštine Srbije (tadašnje Skupštine SRJ) u Beogradu, bivši ministar unutrašnjih poslova Srbije Vlajko Stojiljković izvršio je samoubistvo, neposredno nakon usvajanja Zakona o saradnji sa Haškim tribunalom. Preminuo je dva dana kasnije od posledica ranjavanja.
11. 04. 2026. u 21:30 >> 21:39
Komentari (0)