EVROPA U PROBLEMU SA TENKOVIMA: Pistorijus se založio za hitno osnivanje centra za popravku "leoparda"
NEMAČKI ministar odbrane Boris Pistorijus založio se danas da pregovori o osnivanju u Poljskoj centra za održavanje i popravku oštećenih tenkova "leopard", koji su isporučeni Ukrajini, budu završeni u narednih 10 dana.
FOTO: AP/Tanjug
U izjavi za javnost nakon razgovora sa poljskim ministrom odbrane Marijušom Blaščakom u poljskom gradu Zamošću, Pistorijus nije odgovorio na zahtev Poljske za produženje do kraja godine raspoređivanja tri nemačke "patriot" vazdušne odbrambene jedinice u gradu, koje su raspoređene u januaru na period od šest meseci.
Sporazum o produženju razmeštanja tri nemačke jedinice PVO u Poljskoj koče odvojeni pregovori o uspostavljanje centra za održavanje u Poljskoj za tenkove "leopard" oštećene u Ukrajini, preneo je Rojters.
U pregovore o centru za održavanje uključene su nemačke i poljske kompanije, kao i vlade dve zemlje, a glavni problemi u pregovorima su na strani kompanija. Zajedno sa tri jedinice PVO "patriot", oko 300 nemačkih vojnika je stacionirano u Zamošću, oko 50 kilometara od ukrajinske granice, od februara radi zaštite grada i njegove ključne železničke veze sa Ukrajinom.
Blaščak je rekao posle razgovora sa Pistorijusom da su raspoređivanje ruskog nuklearnog oružja u Belorusiji, kao i neuspela pobuna paravojne grupe "Vagner", pokazale da su pretnje iz Rusije stvarne.
- Zbog toga želimo da istaknemo da smo zainteresovani da sistemi "patriot" ostanu na poljskom tlu najmanje do kraja godine - istakao je Blaščak. Nemačka se obavezala da će poslati sisteme "patriot" - u Litvaniju da zaštite samit NATO-a, koji će biti održan od 11. do 12. jula u Vilnusu.
BONUS VIDEO:
OKRŠAJI NA JELISEJSKIM POLjIMA: Desetine uhapšenih u sukobima policije i demonstranata u Parizu
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
"STIGLI SRPSKI HULIGANI!" Austrijska policija plaši građane po ulicama Graca zbog navijača Zvezde
Šturm Grac i Crvena zvezda igraju utakmicu u Ligi Evrope, a pred taj meč austrijska policija je uradila nešto nesvakidašnje.
11. 12. 2025. u 16:15
Komentari (0)