MAĐARI SE SPREMAJU ZA LET U SVEMIR: Sijarto - Četiri kandidata u užem izboru za astronaute
UŽI izbor mađarskih kandidata za astronaute koji će učestvovati u sledećoj 30-dnevnoj misiji na Međunarodnoj svemirskoj stanici krajem 2024. ili početkom 2025. godine sužen je na četiri, izjavio je danas mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.
Foto Tanjug/AP
-Od više od 240 prijavljenih, koji su potom testirani u vazdušnoj bazi Oružanih snaga Mađarske Kečkemet, izabrano je osam kandidata. Na osnovu testova stručno telo koje sprovodi selekciju suzilo je listu kandidata na četiri, naveo je Sijarto na Fejsbuku.
Misija mađarskih astronauta uključivaće testiranje mađarske svemirske opreme na Međunarodnoj svemirskoj stanici, kao i sprovođenje eksperimenata za mađarske istraživačke grupe, rekao je Sijarto.
Preostala četiri kandidata biće podvrgnuta daljoj obuci i testiranju tokom naredne godine, dodao je on.
Svemirska industrija jedan je od sektora koji se najbrže razvija u 21. veku, a Mađarska ima cilj da učestvuje u tome sa programom za astronaute koji je uspostavila kao deo svoje svemirske strategije, rekao je ministar, prenosi MTI.
Preporučujemo
DVOSTRUKO UBISTVO: Porodična tragedija zbog koje se glumica povukla iz javnosti
03. 03. 2023. u 22:26
VUČIĆEVO UPOZORENjE UDARNA VEST U RUSKIM MEDIJIMA: Evropa mora da shvati, Amerika se nikad više neće vratiti
IZJAVA predsednika Srbije Aleksandra Vučića, u kojoj upozorava da Evropska unija mora da se suoči sa činjenicom da se Sjedinjene Američke Države nikada neće vratiti starom modelu odnosa sa Evropom, objavljena je kao udarna vest na naslovnoj strani svetskog izdanja ruskog portala Sputnjik, kao i na ruskoj agenciji RIA Novosti.
27. 01. 2026. u 07:44
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
DEVALVIRALA JE JUTARNjI Kolega oštro o Jovani: "Imam problem što radi na nacionalnoj televiziji"
VODITELj Ognjen Nestorović bez ulepšavanja i zadrške progovorio je o svom odnosu sa Jovanom Jeremić, koleginicom koja danas radi u medijskoj kući u kojoj je on nekada gradio svoju novinarsku i voditeljsku karijeru.
25. 01. 2026. u 20:42
Komentari (1)