"NEĆU POLAGATI BRISELU RAČUNE" Jasna poruka Erdogana o učešću na samitu ŠOS-a
ANKARA nema nameru da polaže račune Evropskoj uniji za učešće na samitu Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) u Samarkandu, izjavio je predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan.
Foto: Profimedia
- Evropska unija će nas zadržavati 52 godine, neće nam dozvoliti da joj se približimo, a onda će nas pitati: "Zašto se on sastao sa ovom zemljom, zašto se sastao sa onom?" Razgovaraću. U trenutku dok pregovaramo mi nismo potčinjeni Evropskoj uniji - rekao je turski predsednik televiziji Pi-Bi-Es.
Lider Turske je naveo da se sastaje sa liderima svih država sveta, između ostalog sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom i kineskim predsednikom Si Đinpingom.
- Razgovaram sa svim zemljama, jer smo svi deo ovog sveta - dodao je on.
Pritom, Erdogan je podsetio da mu tokom sastanaka sa evropskim liderima niko nije postavljao slična pitanja i izrazio je spremnost da sa njima razgovara na isti način kao sa članovima ŠOS-a.
Turski predsednik je izrazio želju da naredne godine Turska postane punopravna članica Šangajske organizacije za saradnju.
Samit Šangajske organizacije za saradnju je održan u Samarkandu u Uzbekistanu 15-16. septembra i na sastancima su potpisana 44 dokumenta.
ŠOS je međunarodna organizacija osnovana 2001. godine. Organizaciju čine: Rusija, Indija, Kazahstan, Kina, Kirgizija, Tadžikistan, Pakistan i Uzbekistan. Zemlje posmatrači su Avganistan i Mongolija, pokrenut je postupak da se primi Belorusija, a zemlje partneri su Azerbejdžan, Jermenija, Kambodža, Nepal, Turska, Šri Lanka i Iran.
(Sputnjik)
Preporučujemo
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
"SAD JE TITO ODJEDNOM POBIO JADNE HRVATE..." Vedrana o bivšoj državi: "Sve sam više Jugoslovenka kako vreme odmiče!"
VEDRANA ne bira reči kada govori o vremenu Jugoslavije...
24. 12. 2025. u 09:52
Komentari (4)