AMERIKA ODGOVORNA ZA 200 RATOVA I 20 MILIONA MRTVIH: Spisi potvrđuju pogubnu huškačku ulogu SAD Od Drugog svetskog rata pa do danas

Boris Subašić

06. 03. 2022. u 11:00

KINESKA ambasada u Moskvi podsetila je nedavno, povodom dešavanja u Ukrajini, da su SAD inicirale 81 odsto od 248 oružanih sukoba u svetu od Drugog svetskog rata, kao i da su neposredno bombardovale 33 države, neke i u više navrata.

АМЕРИКА ОДГОВОРНА ЗА 200 РАТОВА И  20 МИЛИОНА МРТВИХ: Списи потврђују погубну хушкачку улогу САД Од Другог светског рата па до данас

Foto Pixabay

Statistika je još strašnija kada se prebroje žrtve, ali je porazno da je njihov broj praktično bio nepoznat dok ga 2015. nije izneo psiholog prof. dr Rajner Mausfeld na predavanju o tehnikama menadžmenta javnog mnjenja:

- Na osnovu zvaničnih dokumenata možemo zaključiti da su SAD od Drugog svetskog rata do danas odgovorne za smrt 20 do 30 miliona ljudi. Budući da je reč o tako velikim brojkama, moramo da se zapitamo: kako je te stravične razmere uopšte moguće sakriti od stanovništva? Činjenice su poznate. Samo su postale nevidljive kao posledica raščlanjavanja i izostavljanja konteksta. To znači da se jednostavno nije dogodilo. A i ako se dogodilo, ne igra veliku ulogu. To nikoga ne zanima.

Srbi su to osetili tokom građanskih ratova na teritoriji SFRJ i naročito tokom NATO agresije, kada zločini nad srpskim narodom i njegove žrtve u zapadnoj javnosti nisu postojale. Kao što nisu postojale desetine hiljada Iračana i hiljade američkih vojnika obolelih od "zalivskog sindroma" - epidemije kancera izazvanog korišćenjem municije sa osiromašenim uranijumom. Oni su izbrisani iz istorije čovečanstva. Baš kao kao i Rusi koje su od 2014. ukrajinske oružane snage ubijale u Donjecku i Lugansku.

Naivno uverenje da će "istina izbiti na videlo" je posledica neznanja o mehanizmima izazivanja i upravljanja sukobima kojima se bave profesionalci u američkim tajnim službama još od 1947. kada je usvojen Zakon o nacionalnoj bezbednosti. Na osnovu toga odmah su osnovani Savet za nacionalnu bezbednost SAD (NSC) i Centralna obaveštajna služba (CIA).

- Pošto se imperija SAD gotovo neprekidno nalazi u ratu, Savet za nacionalnu bezbednost (NSK) mogli bismo nazvati i strateškim središtem američkog vojnog i ratnog dejstvovanja - kaže švajcarski istoričar Danijele Ganzer, stručnjak za međunarodnu politiku i savremenu istoriju. - U radu NSK učestvuje sam vrh izvršne vlasti, dakle predsednik SAD, zatim potpredsednik, ministar spoljnih poslova, ministar odbrane, direktor 16 obaveštajnih službi, šef Generalštaba, savetnik za nacionalnu bezbednost i, u zavisnosti od teme, osobe kao što su ministar finansija, ministar pravde ili ambasador u UN. Iz dostupnih istorijskih dokumenata jasno možemo zaključiti da NSK uvek teži održanju ili uvećanju moći američke imperije.

Savet za nacionalnu bezbednost SAD je 1948. strogo poverljivom "direktivom 10/2" naredio da se u CIA osnuje Uprava za specijalne operacije, sa zadatkom da izvodi sve aktivnosti "koje sprovodi ili finansira ova vlada protiv neprijateljskih stranih država ili grupa ili u podršci prijateljskim stranim državama ili grupama, ali koje se planiraju i izvršavaju na takav način da bilo kakva odgovornost vlade SAD za njih nije očigledna autsajderima, i da, ako se otkrije, američka vlada može uverljivo da se odrekne bilo kakve odgovornosti za njih".

Ta direktiva je ozakonila: "propagandu, ekonomski rat, sabotažu, uništavanje objekata i evakuaciju, subverzivne aktivnosti protiv neprijateljskih država, uključujući pomoć podzemnim pokretima otpora, gerilcima i izgnaničkim organizacijama". Primer propagandnog delovanja je i aktuelna apsolutna cenzura ruskih medija na Zapadu i stvaranje atmosfere linča prema svakom Rusu i onome ko se usudi da posumnja u američku interpretaciju događaja u Ukrajini.

Novosti

Aktuelni propagandni rat je gotovo identičan onome koji je 2016. razotkrio bivši agent CIA Robert Ber, operativac u razaranju SFRJ devedesetih: "Cilj propagande bio je otcepljivanje jugoslovenskih republika kako bi se odvojile od matice i postale samostalne. A za to nam je bio potreban žrtveni jarac kojem će za sve biti pripisana odgovornost, dakle i za rat i za nasilje. Srbija je izabrana da odigra tu ulogu pošto je na određen način bila stožerna republika tadašnje Jugoslavije. Postoje dva razloga iz kojih je usmerena pažnja ka Kosovu: kao prvo, zato što tamo postoje dragocene rude i druge sirovine, a kao drugo, kako bismo tamo postavili vojnu bazu NATO."

Dr Ganzer je u izuzetnoj knjizi "Nezakoniti ratovi" objasnio kako ta mašinerija tajnih operacija SAD funkcioniše kroz istorijske primere pripreme i izvođenja ratova, državnih udara i terorističkih akcija. Uspešni poduhvati iz pedesetih i šezdesetih godina 20. veka su model i za današnje operacije.

Na primer, mehanizam nezakonitog svrgavanja iranskog premijera Mosadega iz 1953. je primenjen u obojenim revolucijama i arapskom proleću s početka 21. veka.

Greh visokoobrazovanog premijera Mohameda Mosadega bio je protivljenje beskrupuloznom iskorišćavanju "crnog zlata" iz siromašnog Irana koje je sprovodila anglo-persijska naftna kompanija. On je tražio pravedniju podelu prihoda, Britanci su odbili, a Mosadeg je nacionalizovao izvore nafte. Čerčil je zatražio pomoć od SAD, a Alen Dals, šef CIA, odobrio je tada ogromnih milion dolara "za korišćenje u svim akcijama koje vode ka Mosadegovom svrgavanju". Za šefa tajne operacije "Ajaks" imenovan je Kermit Ruzvelt, unuk američkog predsednika Frenklina Ruzvelta. Organizovao je otmicu i ubistvo Mosadegu odanog šefa teheranske policije, a zatim je ambicioznom generalu Zahediju obećao premijerski položaj ako izvede puč. Prevrat nije uspeo jer su Iranci voleli patriotu Mosadega, ali Ruzvelt nije odustao. Sastao se sa vođama kriminalaca čije je bande angažovao kao vojsku prevrata.

- Potom su 19. avgusta 1953. bande koje je obučila i finansirala CIA izazvale haos u celoj zemlji - navodi Danijele Ganzer. - U Teheranu su napale ministarstvo spoljnih poslova, glavno sedište policije i glavno sedište vojske. Najnovija istraživanja koja se bave pučem u Iranu pokazuju da se CIA nije ustručavala da lažira terorističke napade usmerene protiv muslimana kako bi ih pripisala premijeru Mosadiku i tako mu narušila ugled, što je potvrdio i izveštaj ove obaveštajne agencije, koji je obnarodovan u skorije vreme.

Prva uspešna totalna kontrola medija izvedena je 1960. u vreme kada je CIA, uz odobrenje državnog vrha SAD, regrutovala, naoružala i obučila 12.000 kubanskih emigranata u kampovima u Gvatemali za invaziju na Kubu. Kada su kubanski predstavnici u UN pred Savet bezbednosti izneli detaljne podatke o zaveri, potkrepljene fotografijama, ambasador SAD ih je nazvao lažovima.

- Za pažljive posmatrače nije bila više nikakva tajna da u Gvatemali postoje vojni kampovi za obuku, ali masovni mediji su uoči invazije u Zalivu svinja potpuno zakazali - navodi Ganzer. - Tek mnogo godina kasnije saznalo se da je CIA tada već pružila pipke i ubacila svoje ljude u medije, kao i da je posredstvom poverljivih osoba sprečavala objavljivanje nepoželjnih izveštaja.

Spisak novinara iz važnih medija koji su sarađivali sa CIA bio je istinski "Ko je ko" u okvirima američke industrije medija, objasnio je Hauard Hant, koji je od 1949. do 1970. radio za CIA. A pošto je CIA naložila da novine ne smeju da izveštavaju o predstojećoj invaziji, toj temi nisu se posvećivale ni novine, ni televizijske stanice.

TAJNA VOJSKA ALIJANSE

NATO je u Evropi imao "tajne odrede za ratovanje iza neprijateljskih linija", navodi Danijele Ganzer:

- U Nemačkoj su Amerikanci u njih vrbovali bivše pripadnike SS. Te tajne odrede obučavale su britanske i američke specijalne jedinice, posedovali su eksploziv i tajna skladišta oružja i, po pravilu, bili deo vojne obaveštajne službe zemlje NATO u kojoj su smešteni. Neki od tih tajnih odreda NATO bili su umešani u zločine kao što su rušenja vlada, teroristički napadi i mučenja, pa je zato 1990. Skupština Evropske unije tražila da delovanje "tajnih odreda za ratovanje iza neprijateljskih linija" u svim zemljama NATO bude podrobno istraženo. Međutim, Severnoatlantska alijansa je blokirala taj zahtev.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (3)

AKO NEKOM POZAJMITE OVU KNJIGU, NE OČEKUJTE DA VAM JE VRATI!