GOMILAJU TENKOVE NA GRANICI: Kriza u Avganistanu preliva se i u Turkmenistan
TURKMENISTAN nagomilava tešku vojnu tehniku u gradu Serhetab na granicu sa Avganistanom, navodi portal Turkmen.news, pozivajući se na neimenovane izvore.
Foto: Ministarstvo odbrane Republike Srbije
Između ostalog, na granicu se prebacuju tenkovi, topovi i oklopni transporteri.
Prema podacima izvora, u jednom od južnih pograničnih punktova za poslednja tri dana nekoliko puta su se čule sirene za uzbunu. Pored toga, tokom protekle noći sa avganistanske teritorije dopirali su zvuci snažnih eksplozija.
Pucnje i eksplozije su čuli i stanovnici sela Poltavka koji se nalazi južno od Serhetabada. U samom gradu je situacija mirna. Izvor je saopštio da su turkmenistanski oficiri počeli evakuaciju svojih porodica sa granice sa Avganistanom.
Podsetimo, članovi pokreta "Taliban" (organizacija, zabranjena u Rusiji) ušli su u drugi po veličini grad u Avganistanu – Kandahar. Borbe su vođene oko zatvora, a zatim nastavljene na tržnici. Tom prilikom nekoliko osoba je ubijeno i ranjeno.
Istog dana, portparolka ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova ukazala je da Moskva primećuje porast napetosti na avganistansko-tadžikistanskoj granici, dve trećine koje već kontrolišu talibani. Po njenim rečima, zabeleženo je nekoliko slučajeva prelaska avganistanskih vojnika na teritoriju Tadžikistana.
rs.sputniknews.com
Preporučujemo
TRAŽE POMOĆ OD RUSIJE, INDIJE I KINE: Avganistan tone u haos, talibani napreduju
10. 07. 2021. u 07:06
MEDVEDEV BRUTALNO ZAPRETIO UKRAJINI, FRANCUSKOJ I BRITANIJI: Rusija bi morala odgovoriti nuklearnim udarom
ZAMENIK predsednika ruskog Saveta bezbednosti Dmitrij Medvedev zapretio je da bi Rusija mogla upotrebiti taktičko nuklearno oružje protiv Ukrajine, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva ukoliko bi Pariz i London Kijevu pružili nuklearnu tehnologiju.
24. 02. 2026. u 13:45
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)