LAVROV O SLUČAJU AVIONA "RAJANERA": Zapadne zemlje se ponašaju neristojno

Novosti online

27. 05. 2021. u 21:27

ZAPADNE , a posebno baltičke zemlje, ponašaju se nepristojno, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov komentarišući situaciju sa prinudnim sletanjem aviona „Rajan era“ u Minsku.

ЛАВРОВ О СЛУЧАЈУ АВИОНА РАЈАНЕРА: Западне земље се понашају неристојно

Foto: EPA/Depositphotos/ilustracija

- Beloruske vlasti su već prvih minuta nakon ovog incidenta jasno izrazile da su spremne za transparentnost, otvorenu istragu, za prijem odgovarajućih stručnjaka, pružanje svih informacija i potrebnih materijala. Neke od ovih informacija već su jednostrano distribuirale. Ali naše zapadne kolege, a posebno baltičke zemlje, ponašaju se po diplomatskim standardima, jednostavno nepristojno. Da, verovatno, i prema ljudskim standardima takođe - istakao je Lavrov.  

On je istakao da su zapadne zemlje „gromoglasno objavile sankcije, isto kao što gromoglasno zahtevaju nezavisnu međunarodnu istragu i ignorišu činjenicu da su je beloruske vlasti odmah predložile. Ali zahtevajući istragu, one su već objavile takozvanu ‘kaznu’. To su maniri, koje nažalost sada pokazuju mnoge naše zapadne kolege i ne samo u tom pogledu“, dodao je ministar.

Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk

Avion kompanije "Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.

Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.

Praksa prinudnog sletanja aviona dešavala se i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.

(Sputnjik)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Nova dimenzija života u delu Beograda koji se budi iz sna