STARO JE 6.500 GODINA: U moru kod Korčule pronađeno naselje iz doba neolita
U moru kod hrvatskog ostrva Korčula pronađeno je naselje iz neolita, odnosno iz vremena 4.500 godina pre nove ere.
Foto: Jelena Subin
Kako je rekao Mate Parica sa Odeljenja za arheologiju na Univerzitetu u Zadru, naselje ima oblik sedmougla i vidi se da je izgrađeno planski, a ne stihijski.
Naselje se nalazi 70-ak metara od obale, na dubini od četiri i po metra, a zbog podizanja nivoa mora ostalo je ispod površine, što je bilo ključno u konzervaciji ostataka, prenosi HRT.
Tako stari pronalasci su veoma retki u celom svetu i obično se nalaze u pećinama, a retko u moru.
Ovo naselje pronađeno je slučajno, zahvaljujući snimcima iz vazduha.
Na lokalitetu su pronađeni kremeni noževi, velike keramičke činije i loptaste posude, koje je stanovnici ukrašavali urezima, a crvenom bojom oslikavali raličite motive.
Preporučujemo
NIKAD JAČI UDARAC ZA RUSE OD POČETKA RATA: Ukrajinske rakete letele više od 1.300 km, pogođena ključna fabrika (VIDEO)
UKRAJINA je u subotu uveče pogodila jedno od strateški najznačajnijih odbrambenih postrojenja Rusije, napavši Votkinski mašinski zavod u udaljenom regionu, skoro 1.300 kilometara od ukrajinske granice - što predstavlja najdublji udar ikada izveden ukrajinskim oružjem domaće proizvodnje.
25. 02. 2026. u 12:25
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)