PAO BALKANSKI "AL KAPONE": Vujović je krenuo na plastičnu operaciju u Zagreb, ali je kobnu grešku napravio u Istri

Novosti online

21. 08. 2022. u 16:34

U ćeliji pulskog zatvora je "balkanski Al Kapone" - tako mediji nazivaju 35-godišnjeg državljanina Crne Gore, Podgoričanina Ivana Vujovića, kojem su hrvatski specijalci iz Odeljenja za potrage u petak stavili lisice u Zagrebu.

ПАО БАЛКАНСКИ АЛ КАПОНЕ: Вујовић је кренуо на пластичну операцију у Загреб, али је кобну грешку направио у Истри

Foto: Tanjug

Vujović nije ni slutio da je bio na policijskom "radaru" nakon što je policajcima prilikom kontrole isprava u Medulinu u noći između utorka i srede pokazao lažnu crnogorsku vozačku dozvolu, koja je glasila na tuđe ime, ali s njegovom fotografijom.

U Zagreb je došao iz Pule zbog dogovorene plastične operacije, takođe, pod lažnim imenom, jer je nameravao, osim identiteta, da promeni i fizički izgled kako bi nastavio svoje "igrokaze" s policijom. Čovek čiji je dosije, kako su svojevremeno pisali srpski i crnogorski mediji, "veliki kao Biblija" dosad je nekoliko puta uspeo da umakne policiji i pravosuđu - bilo fizičkom snagom, bilo lukavošću, ali i koristeći "insajdere", što je učinio prilikom jednog bega iz zatvora.


A ko je zapravo Ivan Vujović i zbog čega ga traži nacionalni Interpol Srbije i zašto su se njime bavili hrvatski specijalci za potrage?


Istarska PU je saopštila da su njeni policajci iz Službe organiziranog kriminala u saradnji sa Policijskom nacionalnom službom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala (PNUSKOK-om) - Služba Zagreb, i FAST jedinicom Crne Gore proveli kriminalističko istraživanje nad 35-godišnjim državljaninom Crne Gore koji je u četvrtak uhapšen zbog sumnje da je počinio kazneno delo lažiranja dokumenata, a utvrđeno je i da je beogradski Interpol zvog njegovog hapšenja i izručenja našoj zemlji raspisao za njim međunarodnu poternicu zbog pokušaja ubistva. Policija je u stanu i automobili kojim se koristio Vujović našla više falsifikovanih isprava i drugih predmeta te veću količinu novca. U međuvremenu se i Uprava policije Crne Gore oglasila i potvrdila njegovo hapšenje.

Krivično delo zbog kojeg je beogradski Interpol tražio Vujovića jeste ranjavanje Darka Bulatovića (29) koje se dogodilo 29. jula 2016. u beogradskom kafiću "Đura Bar" u Venizelosovoj ulici u Beogradu, inače vlasništvu glumca Petra Benčine. Bulatovićev je otac u to vreme bio direktor fudbalske Superlige Srbije, a i nekadašnji je direktor klubova Zemuna, OFK Beograda, podgoričke Budućnosti i Metalca iz Gornjeg Milanovca.

Vujović je pobegao, a nadzorne kamere snimile su ga na nekoliko mesta. Uhapšen je 6. novembra 2016. na autoputu u Nemačkoj nedaleko do granice sa Holandijom. Nepunu godinu pre, 24. decembra 2015, uspeo je da pobegne iz zatvora u Bijelom Polju, gde je izdržavao kaznu zatvora od 14 godina na koju je bio osuđen 3. marta 2016. zbog ubistva Radovana Savovića nedaleko od zgrade crnogorske televizije u maju 2008. Osvetio mu se za to što ga je Savović, 27. marta 2008, pretukao u budvanskom lokalu Stara Crna Gora. Savović je sedio sa društvom u podgoričkoj piceriji Primicija, a Vujović je čekao da izađe i, dok je prelazio ulicu, prišao mu je s leđa te iz revolvera u njega ispalio nekoliko hitaca usmrtivši ga na licu mesta. Kad su ga izvodili sa suđenja, fotografima je pokazao srednji prst. Prvo je kaznu služio u zatvoru Spuž pa je zbog čestih tuča premešten u zatvor u Bijelo Polje. Jednog je zatvorenika pokušao ubiti zašiljenom kašikom, a pretio je i policajcima.
 


Bekstvo iz zatvora

Zbog spektakularnog bega - kad je prilikom telefonskog razgovora uz pretnju pištoljem svladao dežurne čuvare, koji inače ne nose oružje, te potom, takođe preteći oružjem, svladao policajca koji je osiguravao glavni ulaz u zatvor - bilo je suspendovano nekoliko rukovodilaca zatvora jer je iz sefa šefa zatvorske straže nestao službeni pištolj, a ključ od sefa imali su svi pravosudni policajci. S obzirom na to da se radilo o opasnoj osobi, pokrenuta je široka akcija potrage pod nazivom "BPBLOK", a i tada je, krajem 2015. godine, zbog njegovog bega bila obaveštena i hrvatska policija.

Međutim, u januaru 2016. lociran je u Beogradu, ali je u poslednjem trenutku izbegao hapšenje, te je stalno menjao adrese u našoj prestonici. Uspevao je da se uspešno skriva skoro godinu dana, u međuvremenu je teško ranio Darka Bulatovića i opet pobegao, pa je godinama izmicao policiji. Bio je jedan od najtraženijih begunaca u Evropi. Hrvatski specijalci za potrage, u saradnji sa srpskom, crnogorskom i holandskom policijom uspeli su ga uhititi i Vujović će sada čekati odluku suda o izručenju Srbiji.

Sve okolnosti kako je uspeo da sa lažnim ispravama dođe do Hrvatske, koliko je dugo bio tamo, je li imao pomagače, tek treba da se ispitaju. Sasvim je sigurno da će se sve što je nađeno kod Vujovića, a posebno komunikacija koju je vodio, biti predmet daljnjeg istraživanja hrvatske policije.


Njegov advokat, Matija Miloš, potvrdio je za "Jutarnji list" da je Vujoviću određeno 30 dana istražnog zatvora, ali ne zna detalje o hapšenju, osim da se dogodilo u Zagrebu i da je prebačen u Pulu, gde ga sumnjiče za falsifikovanje isprava. Sasvim je izvesno da bi se u Puli prvo mogao voditi postupak zbog lažiranja isprave, te nakon što se taj postupak završi udovoljiti zahtevu za izručenjem nakon što iz naše zemlje stigne sva dokumentacija.

BONUS VIDEO: Snimak pekare u Nišu na koju je bačena bomba

 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

DA LI JE JUTARNJA RAKIJICA OTROV ILI LEK? Stručnjak za toksikologiju razbila mitove (VIDEO)