AGENCIJA S&P POHVALILA SRBIJU: Mali - "Hoćemo da idemo u korak sa svetom"
MINISTAR finansija Siniša Mali gostovao je na Prvoj televiziji gde je odgovarao na pitanja građana sa Instagrama.
Foto: Printskrin
- Bila je dobra mera koja je podigla optimizam građana - rekao je Mali o pomoći od 100 evra i dodaje da su tu meru prihvatile i druge zemlje.
Kaže da su građani taj novac potrošili u našoj zemlji i tako je nivo privrede održan.
- Ta mera, sa ostalima, je prava za kriznu sitacija kao što je ova sa koronom - kaže Mali.
Mali je izjavio je da će se zakonom o digitalnoj imovini pogoditi pravo u metu, i da Srbija hoće da ide u korak sa svetom.
- Idemo sa regulativom cele oblasti. Bitkoin, kriptovalute je nešto što se primilo u svetu, to predstavlja način finansiranja. Taj Zakon će da reguliše celu oblast - rekao je Mali.
Poručio je da tim zakonom žele da se omogući malim firmama finasiranje na alternativan način. On je poručio i da država iz godine u godinu ide sa smanjenjem opterećenja na zarade, programima za zapošljavanje, podrškom za žensko preduzetnjištvo...
Rejting agencija ''Standard and Poor's'' je u juče objavljenom izveštaju potvrdila ocenu kreditnog rejtinga Srbije na nivou BB+ i zadržala stabilne izglede za njegovo dalje povećanje.
- To je veoma važna vest, oni su jedna od tri najveće rejting agencije na svetu, oni su videli naš budžet i rekli da je to sjajan rezultat, a mi smo jedna od retkih zemalja na svetu kojoj nisu snizili kreditni rejting - kaže Mali i dodaje da je juče svim ugostiteljima uplaćeno gotovo dva miliona pomoći.
- U četvrtak imamo isplatu penzionerima od 5.000 dinara - kaže Mali i dodaje da je to "kruna podrške" i da privredna aktivnost u Srbiji nije pala.
Na pitanje da li država može ponovo da odloži plaćanje poreza kaže da se u ovom trenutku ne razmišlja o tome, jer nemamo "lokdaun" i privredna aktivnost je dobra.
Kaže, da se to prihvati, ne bismo imali kako da isplaćujemo penzije, gradimo vrtiće...
- Mislim da smo tokom ove godine pokazali koliko možemo da podržimo privredu, preko šest milijardi evra je uloženo u sve mere.
Ministar navodi da su ugostitelji imali šest minimalnih zarada u devet meseci krize.
- Maksimalno smo uradili, to je novac svih poreskih obveznika - rekao je Mali i naveo da je to ogromna pomoć države.
Ističe da je stopa nezaposlenosti od devet odsto manja nego što je bila pre korone.
- Ukupno ulaganje u zdravstvo za narednu godinu je 386 milijardi dinara, kako bismo izgradili šta je potrebno, platili lekare i kupili medicinsku opremu - navodi Mali i pominje novu bolnicu u Batajnici i kaže da se nikada nije desilo da tako brzo izgradimo bolnicu.
Mali je istakao da je Srbija "u najvećoj krizi na svetu pokazala da je otporna i da može da reaguje, da je njena ekonomija mnogo stabilnija nego što se mislilo".
On je naveo i da ljudi sve više vide koliko je važno da se uzme fiskalni račun, koliko je važno da se plate porezi.
Upitan da li će se pomoći zaposlenima u kulturi, Mali je pozvao zaposlene u toj oblasti da daju neke predloge.
Preporučujemo
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)