NASTAVLJA SE ISTRAGA NA "SEVERNOM TOKU": Danska, Švedska i Nemačka traže objašnjenje
ISTRAGA diverzija na gasovodima „Severni tokovi“ se održava na nacionalnom nivou u zemljama koje su pogođene incidentima, izjavila je portparolka Evropske komisije Dana Spinant.
Foto AP
- U svakom slučaju, mi smo preduzeli mere kako bi se zaštitila veoma važna infrastruktura. Čitava serija mera je preduzeta na nivou Evropske unije kako bi se zaštitila infrastruktura - rekla je ona na brifingu u Briselu.
Druga predstavnica Evropske komisije Anita Hiper je na pitanje šta se zaključuje iz izveštaja zemalja o incidentu, objasnila da su vlasti u Švedskoj objavile da je šteta na gasovodima „Severni tokovi“ rezultat diverzije, što je i dokazano. Ona je dodala da je istraga u Danskoj, Švedskoj i Nemačkoj i dalje u toku.
Hiper je ukazala, da se istraga nalazi u kompetenciji tih zemalja.
Teroristički napadi dogodili su se 26. septembra, istovremeno na dva ruska gasovoda koji izvoze gas u Evropu – na „Severnom toku 1“ i „Severnom toku 2“. Operator „Severnog toka“, kompanija „Nord strim AG“ saopštila je da je došlo do velikih oštećenja i da je nemoguće proceniti kada će ona biti otklonjena. Nemačka, Danska i Švedska ne isključuju mogućnost da je reč o planiranoj diverziji. Glavno tužilaštvo Rusije pokrenulo je krivičnu istragu o delu međunarodnog terorizma.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO: RUSKI TENKOVI U MARINIKI - Snimci Narodne milicije DNR
Preporučujemo
KIJEV NE ŽELI PUTINOVO PRIMIRJE: Podoljak poručio - "Zadržite licemerje za sebe"
05. 01. 2023. u 18:22
"SVEOPŠTI RAT" Stiglo veliko upozorenje Americi
VISOKI iranski zvaničnik upozorio je da će svaki napad na njegovu zemlju biti smatran „sveopštim ratom“ dok se američka udarna grupa nosača aviona približava regionu.
24. 01. 2026. u 09:31
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
NAJSTARIJI JUGOSLOVEN: Doživeo 132, izrasli mu treći zubi
U AKCIJI nekdašnje revije Yugo papir “Tražimo najstarijeg Jugoslovena“ 1978. godine novinari su se zaputili u selo Oraš Planje udaljeno od Tešnja desetak kilometara, gde je živeo Meho Hadžić.
23. 01. 2026. u 16:47
Komentari (3)