OTIŠAO JE SLOBA, GOSPODIN NOVINAR: U Banjaluci preminuo naš kolega Pešević
SLOBODAN Pešević, dugogodišnji novinar i šef Dopisništva "Večernjih novosti" u Banjaluci preminuo je u sredu u sedamdeset i petoj godini. Novinarsko srce Slobe prestalo je da kuca dok je bio u stanu.
Foto: Novosti
Ime Slobodana Peševića ostaće upisano na novinarskom nebu jer je za četiri decenije rada stekao reputaciju nenadmašnog dopisnika i hroničara događaja, a zahvaljujući Slobi vrata "Večernjih novosti" su otvorena za mnoge mlade novinare koji su dobili priliku da zajedno sa njim uče novinarski zanat.
Slobodan je rođen 6. aprila 1949. godine u Gradiški. Detinjstvo je proveo u Jajcu, odakle se seli u Banjaluku gde završava Ekonomsku školu. Odmah posle srednje škole i odsluženog vojnog roka Slobodan je uplovio u novinarske vode kojim je plovio na svom kursu četiri decenije. Honorarni posao u "Večernjim novostima" mu je dao širinu da diše punim novinarskim plućima i da u tada najtiražnijim dnevnim novinama u Jugoslaviji objavljuje reportaže i tekstove o životu građana Banjaluke i Krajine. Pisao je o problemima i radostima građana.
Foto: Novosti
Stalni posao u "Novostima" dobio je 1973. i ostao im veran do odlaska u penziju 2015, sa mesta šefa Dopisništva "Novosti" u Banjaluci. Kao novinar Slobo je bio raznovrstan, šarmantan, bogat ili kako kažu njegovi urednici - gospodin novinar! Pešević je pripadao grupi novinara ili novinara dopisnika koji nikada nisu postali slepi poslušnici raznih opštinskih glavešina. Uvek je bio na strani građana. Slobodan je decenijama bio sinonim za ugled i tiraž "Večernjih novosti". Profesionalnu samostalnost nikada nije gubio i ostao je novinar do kraja života. Imao je sreću da radi kao novinar u najplodnijem sportskom životu grada na Vrbasu. Izveštavao je i pisao o uspesima Rukometnog kluba Borac koji je pokorio Evropu. Prvi je uradio i objavio intervju sa legendom boksa Marijanom Benešom, koji je u "Boriku" udarao junački i vladao evropskim boksom godinama. Jedna od najvećih legendi po kojoj je Banjaluka poznata u regionu a i šire, koja kaže da je odnos žena i muškaraca u gradu u razmeri sedam žena na jednog muškarca je upravo došla iz pera Slobodana Peševića.
Slobo je toliko često pisao o Banjaluci kao gradu sa mnogo lepih žena, pa je ova vest postala legenda o 7:1! Jedan od velikih izazova pred Slobodana je stavljen pre više od dve decenije kada je u Banjaluci zaživelo Dopisništvo "Novosti" sa Peševićem na čelu. "Novosti" su tada otvorile vrata mnogim mladim novinarima koji su zajedno sa tad već čika Slobom, iako se na ovo "čiko" znao namrštiti i povući par dimova cigare uz popravljanje naočara, pisali prve tekstove i ulazili u novinarski svet. Iza Slobe su ostali supruga Slobodanka, sin Srđan i unuka Anja i mnogi koji će dugo spominjati jednog od poslednjih novinarskih šmekera koji je živeo u radio u gradu na Vrbasu.
Preporučujemo
OVOG DATUMA VELIKA PROMENA VREMENA: Meterolog Todorović otkriva kakva zima je pred nama
14. 12. 2025. u 08:03
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
PEJAKOVIĆ: Srbi su skupo platili LAŽ o Jugoslaviji, koja traje od '45 i plaćaćemo je još
GLUMAC Nikola Pejaković oduševljava publiku širom regiona ulogom Momčila u seriji "Tvrđava", koja se bavi ratnim devedesetim i raspadom nekadašnje države Jugoslavije.
13. 12. 2025. u 15:33
Komentari (0)