GRADILI TERMINAL, ISKOPALI 10 STEĆAKA: Arheološko otkriće u Gostunu, nađena srednjovekovna nekropola
TOKOM radova na proširenju teretnog terminala i izgradnji dodatne trake na graničnom prelazu Gostun, između Srbije i Crne Gore, pronađana je srednjovekovna nekropola sa stećcima.
Foto Muzej Prijepolje
Zbog toga su dalje aktivnosti gradnje obustavljene, a arheološka istraživanja stručnjaka Zavoda za zaštitu spomenika iz Kraljeva, na ovom lokalitetu trajaće do polovine maja.
Do sada je pronađeno desetak stećaka, a izmešteni će biti samo oni koji smetaju nastavku izgradnje teretnog terminala, dok će ostali, posle završetka arheoloških istraživanja, biti ostavljeni na mestu samog pronalaska.
- Jedan stećak je izmešten u neposrednu blizinu mesta gde je pronađen, a svi će biti konzervirani i dostupni posetiocima - rekao je Asim Bećirović, direktor Muzeja u Prijepolju.
- Naša ustanova je uključena u stručne radove kao Muzej opštine na čijoj se teritoriji nalazi novootvoreni arheološki lokalitet. Jedan naš arheolog učestvuje u radovima.
Stećci će biti konzervirani, Foto Muzej Prijepolje
Prilikom iskopavanja pronađeni su i ljudski skeleti, najpre neki manjih dimenzija, po svemu sudeći dečji, ali kako su radovi odmicali naišlo se i na skelete odraslih.
- Kada antropolog završi analize, ti skeleti će biti predati na čuvanje, Muzeju u Prijepolju. Biće smešteni i čuvani onako kako to naša struka propisuje - dodao je Bećirović.
Na listi svetske baštine
STEĆCI su nadgrobni spomenici nastali od 12. do 16. veka. Najviše ih ima u Bosni i Hercegovini, ali i na prostorima današnjih Hrvatske, Crne Gore i Srbije koji se graniče sa BiH. Od 2016, stećak je uvršten na Uneskovu listu svetske kulturne baštine, kao zajedničko kulturno blago BiH, Hrvatske, Srbije i Crne Gore.
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
"STIGLI SRPSKI HULIGANI!" Austrijska policija plaši građane po ulicama Graca zbog navijača Zvezde
Šturm Grac i Crvena zvezda igraju utakmicu u Ligi Evrope, a pred taj meč austrijska policija je uradila nešto nesvakidašnje.
11. 12. 2025. u 16:15
Komentari (0)