LADISLAV DALMACIJU PRODAO ZA 100.000 DUKATA: Predavanje dr Borisa Stojkovskog o srednjovekovnoj Hrvatskoj
DRUGI deo tribine o srednjovekovnoj Hrvatskoj počinje godinom 1102. u kojoj je ova država nestala. Dr Boris Stojkovski ističe da je tada ušla u sastav Ugarske i da su do kraja Prvog svetskog rata Dalmacija i Hrvatska bile deo srednjovekovne Ugarske, pa Habzburške monarhije.
Foto M.Stojanac
Oko ovih oblasti često su se lomila koplja i izbijali brojni sukobi i iako se nijedan ugarski kralj nije krunisao za kralja Hrvatske, hrvatska vlastela bila je deo ugarske feudalne hijerarhije. Oko Dalmacije se Koloman sukobio s Venecijom, a ona i Hrvatska bile su pod Vizantijom do 1180. godine. Tatari su izvršili najezdu na Ugarsku i tom prilikom opustošili Zagreb i Slavoniju, te Dalmaciju do Kotora.
Pitanja autonomije Hrvatske u okvirima Ugarske zauzimaju centralno mesto u predavanju dr Stojkovskog, koji je naročitu pažnju posvetio poziciji hrvatskog plemstva u feudalnoj hijerarhiji. Lokalni velikaši su jačali, što je oslikano kroz primer porodice Šubić, čiji je najznačajniji predstavnik Pavle bio ban Dalmacije i Hrvatske i ban Bosne.
Dr Stojkovski podseća i na legendarnu priču o Ladislavu Napuljskom koji je 1409. godine Dalmaciju prodao Veneciji za 100 hiljada dukata. Naročito je interesatan 15. vek, koji je obeležila porodica Frankopana, ali i bitka protiv Osmanskog carstva koje se sa hrvatskim feudalcima sukobilo na Krbavskom polju 1493. godine.
Kompletno predavanje dr Borisa Stojkovskog „Srednjovekovna Hrvatska. 2. deo: u okvirima Ugarske" može se pogledati na Jutjub kanalu KCNS.
Preporučujemo
SLUČAJ TRUDNE MIRELE DOBIJA EPILOG: Hrvati ne žele da urade abortus, Slovenci hoće
10. 05. 2022. u 16:54
HRVATI BESNI NA ORBANA: Mađarski premijer izjavio "da je Mađarskoj oduzeto more"
10. 05. 2022. u 13:49
"VI STE ČOVEK U OČAJNOM POLOŽAJU" Orban uputio brutalnu poruku Zelenskom: Svako će dobiti ono što zaslužuje
MAĐARSKI premijer Viktor Orban uputio je poruku ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom na društvenoj mreži Iks u kojoj navodi da mu se čini da "nećemo moći da dođemo do razumevanja".
22. 01. 2026. u 17:27
TRAMP SAOPŠTIO UDARNU VEST O GRENLANDU U DAVOSU
PREDSEDNIK SAD Donald Tramp rekao je da neće koristiti silu protiv Grenlanda.
21. 01. 2026. u 15:13
KOLINDA SKOČILA U LEDENO MORE: "Vidi se da iz aviona da je AI" - mnogi ne veruju njenom snimku sa Antartika (VIDEO)
BIVŠA predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović skočila je u ledeno more na Antartiku, a snimak tog skoka objavila je na svom nalogu na društvenoj mreži Instagram.
22. 01. 2026. u 10:10
Komentari (0)