POTURALI LAŽNE DIPLOME: Ministarstvo prosvete podnelo krivične prijave protiv četvoro stranaca
PROCENjUJE se da je u Crnoj Gori priznato više od 20.000 lažnih diploma. Među njima su i stranci koji su za nostrifikaciju dostavljali falsifikovane isprave o stečenom znanju. Zbog sumnje u validnost dokumenata Ministarstvo prosvete, nauke i inovacija podnelo je osnovnom državnom tužiocu u Podgorici krivične prijave protiv četvoro stranih državljana. Kako su saopštili iz tog vladinog resora, prijave su podneli protiv S. A, D. Y, B. D. i S. B. za čije diplome su nadležne srednje i osnovne škole utvrdile da nisu verodostojne.
Foto Shutterstock
- Na osnovu toga, osnovano se sumnja da su pomenute osobe počinile krivično delo falsifikovanje isprave iz člana 412 Krivičnog zakonika - navodi se u saopštenju.
Prema procenama organizacije Alternativa, u prethodnim godinama i decenijama, u sistem je ušlo oko 30.000 lažnih diploma. Kako tvrde u toj organizaciji, najviše lažnih diploma je u zdravstvu i prosveti.
- Te diplome u domenu zdravstva najviše donose iz Tutina i Novog Pazara. Tu je fakultet "Perfekt" u Prijepolju, fakultet "Dositej Obradović" u Novom Sadu i fakultet "Hipokrat" iz Bujanovca. Kada je reč o prosveti, tu prednjače fakulteti u Brčkom, Prištini i Travniku, a u poslednje vreme lažne diplome se vezuju za fakultet "Union Nikola Tesla" u Novom Sadu - tvrde u Alternativi.
Aktuelna ministarka prosvete, Anđela Jakšić Stojanović obećala je da će se resor na čijem je čelu, u saradnji sa drugim institucijama, uhvatiti u koštac sa problemom kupljenih diploma. Najavila je formiranje radne grupe koja će proveravati diplome u Ministartvu prosvete.
Preporučujemo
CNN OBJAVIO DA JE IRAN PROGLASIO VELIKU POBEDU, TRAMP POLUDEO Saopštenje je velika prevara, nadležni utvrđuju da li je počinjeno krivično delo
IRAN je saopštio da je ostvario veliku pobedu i primorao Sjedinjene Američke Države da prihvate njegov plan u 10 tačaka, navodi se u saopštenju Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost Irana koje su preneli državni mediji, tvrdi CNN. Tramp je na obajvu CNN-a ekspresno reagovao i optužio ih za prevaru.
08. 04. 2026. u 02:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
ŠOK: "Ameri NISU spašavali pilota - KRALI su obogaćeni uranijum! Katastrofa za Vašington"
BAGEJ je nazvao operaciju spasavanja katastrofom za Vašington, jer iranska vojska tvrdi da su njene snage uništile dva helikoptera Crni jastreb i dva vojno-transportna aviona C-130.
06. 04. 2026. u 19:11
Komentari (0)