ЖИВЕ СРПСКИ САН НА ЗЕМЉИ ПРЕДАКА: Млади узгајивачи оваца од Крагујевца до Чачка одлучили да удруже снаге и оснују задругу

Бојана Царановић

18. 10. 2020. у 18:00

ДЕВЕТОРИЦА младих, вредних, углавном ветеринара, агроинжењера и инжењера сточарства, домаћина из девет места од Крагујевца, Деспотовца, Јагодине, преко Крушевца и Смедерева до Чачка, покренули су озбиљне фарме оваца и ујединили се у заједничку задругу.

ЖИВЕ СРПСКИ САН НА ЗЕМЉИ ПРЕДАКА: Млади узгајивачи оваца од Крагујевца до Чачка одлучили да удруже снаге и оснују задругу

Фото Д. Миловановић

Ови домаћини одлучили су да своје породице и будућност граде на селу и, упркос очекивањима, не побегну у град или иностранство. Захваљујући њима и њиховом примеру и српска села све више почињу да буду под конац. Красе их уређене фарме, крцате хале, и хангари, аутоматске чистилице, хранилице, машине, трактори, али и нове идеје и нова енергија.

Да све више младих, образованих, одлучује да се врати у своја родна места и да живе од пољопривреде, сведочи баш ова сточарска задруга у задружном "Савезу Шумадије и Поморавља, Јагодина".

Михаило Пантић (16) из села Брзан код Баточине не размишља да "бежи" из родног села и породичне фарме оваца, која броји 200 грла. Родитељи Ненад и Данијела су њему и тринаестогодишњој сестри Маријани изградили ослонац и сигурност, а посао који су започели планира да настави.

- Фарму оваца француске расе ил де франс смо основали 2012. године, али тешко и одрицањем, мало-помало, јер нам ништа није било сервирано на тацни - прича глава породице Ненад (42). - У шали кажем да је за успех на самом почетку била важна тројна влада - земља се води на мајку, газдинство на супругу, а овце на мене, па смо сви међусобно повезани и условљени једни другима.

Фото Д. Миловановић

Ненад не заборавља како је старим, полураспалим "кецом" ишао у Суботицу по овна, чистокрвне расе. Са сетом и поносом у исто време, сећа се да је "отац" стада Габријел био скупљи него ауто којим га је довезао на фарму. И колико су се одрицали да би тих 700 евра, тада огромних, платили за почетак сна. Данас је овај ован у заслуженој пензији, љубимац и маскота фарме Пантић. А све овце "францускиње" имају уредне папире и потврду о педигреу. Јагње се три пута у две године, а просек им је 1,8 јагањаца по овци. Ова раса се гаји пре свега због укусног меса, али се зарађује и од продаје расних грла.

- Жао ми је што мој отац није дочекао да види какву смо фарму направили, јер све време док сам ишао напред, пратиле су ме очеве речи и бодрења - с кнедлом у грлу говори Ненад. - А исто то сада говорим својој деци. Да буду упорни, да се стрпе, јер сваки рад и труд на крају буду награђени. Они су и одлични ђаци и имају много обавеза на фарми. Говорим им да запнемо када треба, а да ће и за одмор и уживање бити времена. Волимо да путујемо, наши викенди и летњи и зимски предаси су нам непроцењиви.

Удружење од 500 чланова

ПРЕ задруге основао сам Удружење младих пољопривредника Србије, које сада броји око 500 чланова, где сам стекао увид ко је заинтересован да се озбиљно бави овим послом - каже Младен Минић. - Покренуо сам га због нових идеја, и да бих младима олакшао да се упусте у овај посао, као стуб за допринос и развој сточарства у нашој земљи. Уз нашу помоћ могу да региструју газдинство, израде бизнис плана, повољно набаве пољопривредне машине, репроматеријал, сазнају на шта све имају право као помоћ државе. Пример је да за свако уматичено грло држава даје по 7.000 динара годишње.

Фото Д. Миловановић

Пантићи су само једна карика у ланцу уједињених домаћина Шумадије и Поморавља. Седиште Задруге је код Сенића у Сечњу код Чачка, породице са троје мале деце. Идеја је потекла од Младена Минића (36), младог инжењера сточарства који је своје родитеље наговорио да се из Јагодине где су живели преселе на дедовину, село Секурич и покрену фарму уматичених оваца аустријске расе виртемберг.

Вредни Михаило и Маријана помажу на фарми, Фото Д. Миловановић

- Имамо засада 200 грла на нашем газдинству, али имам велике планове са задругом - каже амбициозни Младен. - Намеравамо да наша прича буде стуб развоја и доприноса сточарству. Чистокрвне овнове расе виртемберг ћемо набавити у Аустрији, иако коштају од 600 до 1.500 евра. У Сечњу ће бити седиште, откуп, продаја и фарма са квалитетном генетиком. За почетак ћемо имати 50 грла, али ћемо временом проширивати стадо.

ЉУБАВ ПРЕКО "ЗНАЊА И ИМАЊА"

МЛАДЕН има и воћњак од 75 ари под купином, али и девет хектара ливада и ораница под кукурузом, јечмом, детелином. Почео је са мање од 100 грла, али је улагао паметно и дуплирао је стадо. Док је о томе причао на познатој телевизијској пољопривредној емисији "Знање и имање", Марина га је спазила и заљубила се на први поглед. Лако га је, вели, пронашла преко друштвене мреже. С друге стране, Младен је пресрећан што га је пронашла "боља половина" са истим интересовањима и погледом на свет.

Младен и његова девојка Марина (27) своју и будућност своје деце виде баш овде, окружени пашњацима, пшеничним пољима, својим стадом... Ово двоје младих и вредних ускоро ће постати родитељи, а нису ни стигли да се позабаве венчањем. Младен је одлучио да своју будућу супругу званично запроси пред објективом нашег фото-репортера. Наравно да је одговор био - "Да"!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (2)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна