ФЕСТИВАЛИ КРИГЛУ ПОСЛАЛИ НА ИНТЕРНЕТ: Пандемија вируса отежала рад крафт пивара, ПКС се труди да им помогне

Ј. Су. - С. Б.

30. 09. 2020. у 16:41

ЗАНАТСКИ произвођачи пива из Србије не производе велике количине пива, али асортиманом и специфичним квалитетом и укусом представљају део туристичке понуде Србије.

ФЕСТИВАЛИ КРИГЛУ ПОСЛАЛИ НА ИНТЕРНЕТ: Пандемија вируса отежала рад крафт пивара, ПКС се труди да им помогне

Новости

Након избијања пандемије ковид 19, обустављања и поновног покретања рада HoReCа сектора, покренута је и продаја крафт пива али не у пуном капацитету, јер су све манифестације и фестивали, које представљају заначајан канал продаје и промоције занатских пива, отказани или одложени.

У таквим околностима производња је сведена на минимум и усмерена на онлајн продају, која не може да надомести продају преко HoReCa сектора. Секција произвођача занатских пива Привредне коморе Србије је у претходном периоду покренула низ иницијатива како би подржала овај сектор, а неки од произвођача су понели и жиг "чуваркућа" попут пива "мала барка", како би повећали видљивост својих производа на тржишту и истакли производ створен од домаћих сировина и вредности.

- Капацитети крафт пивара су ограничени, па је тако највећи број произвођача, више од 90 одсто, опредељен за продају на локалу - каже Александар Богуновић, секретар Удружења за биљну производњу Привредне коморе Србије. - Препознатљивост и специфичност новог производа је добро прихваћена на нашем тржишту, па је тако у последњих неколико година и број занатских пивара константно растао. Специфичност и начин продаје на локалу, претежно у хотелима, ресторанима и кафићима, били су ове године велика препрека занатским пиварама. Због карантина и блокираног, а касније рестриктивног рада HoReCa сектора, као и смањеног извоза, реализација пива је била скоро потпуно онемогућена, што је довело не само до престанка продаје, већ и до пријема нереализованог пива из канала дистрибуције и његовог уништења због истека рока трајања.

САРАДЊА

Групација произвођача пива са посебном Секцијом произвођача занатских пива је током лета имала веома интензивне састанке у Министарству пољопривреде и неколико иницијатива и предлога је разматрано како да се помогне овој грани индустрије, каже Александар Богуновић из Привредне коморе Србије.

- Једна од иницијатива, која би могла бити добар подстрек за наредни период, била би враћање уплаћеног износа акцизе за 2019. годину у износу од 50% за занатске пиваре. На тај начин би се једнократно могло помоћи произвођачима до 10.000 хл за измирење обавеза према купцима, набавку репроматеријала и сировина за нову производњу и остварење континуитета у раду - закључује Богуновић.

У сличној ситуацији су се нашле и средње и велике пиваре, али за разлику од њих, питање је колики број занатских пивара ће успети да опстане до краја године. Оне су знатно рањивије и немају финансијски потенцијал и капацитет да издрже овако тешке тржишне услове, додаје Богуновић. Производња је сведена на минимум и као нужност је све више усмерена активност на онлајн продају и кућну доставу, која не може да надоместити продају преко HoReCa сектора.

Из "Кабинет пиваре" истичу да су изузетно стресну 2020. годину обележену падом продаје како на домаћем тако и на иностраном тржишту донекле превазишли онлајн продајом.

- Скоро потпуни пад HoReCa канала дистрибуције, како на домаћем тако и на иностраном тржишту, много је утицао на пад пословања наше фирме - каже Косара Дангић Мелентијевић, суоснивач ове компаније. - Од многих уговорених извоза само се њих неколико реализовало, а сви фестивали су отказани до даљег. Једина позитивна страна је била што је нас online shop који постоји већ две године напокон почео интензивније да ради. Такође наш ресторан у природи у подножју Космаја допринео је да лансирамо концепт пикника где људи могу да уживају у чарима како природе тако и пива - објаснила је она.

Новости

Према речима Маше Ерић, из породичне компаније "Сценарио", чије је пиво "мала барка" добило право коришћења жига "чуваркућа", свака помоћ и подршка институција и појединаца је добродошла.

- Занатска пивска сцена и наше пословање су ишли узлазном линијом све до појаве ковида 19 у марту 2020. године у Србији - објашњава Ерић. - После ригорозних мера и потпуног затварања пословања ми смо током два месеца организовали доставу занатског пива за понети на кућну адресу. Успели смо да продамо залихе пива и премостимо велики удар на пословање. Након поновног отварања радимо са скраћеним радним временом и смањеним обимом посла што отежава пословање. Иницијатива ПКС за жиг "чуваркућа" је била нешто што смо прижељкивали од када смо почели да производимо наше пиво "мала барка". Одмах смо се пријавили. Веома смо захвални и поносни јер је то доказ да је наш труд и рад на промовисању домаће производње дао резултате. Како истиче нада се да ће на тржишту жиг "чуваркућа" повећати видљивост и других производа из асортимана и промовисати домаћу производњу још више.

ИНДУСТРИЈА У РАЗВОЈУ

Према подацима из регистра, у Србији тренутно има више од 50 регистрованих занатских пивара. Занатска пива својом укупном производњом заузимају мање од 0,5% тржишта пива Републике Србије јер су пре свега фокусирана на угоститељске објекте, пабове, специјализоване продавнице пива, док се мали број етикета може наћи и у маркетима. Тржиште пива у Србији је веома јако и више од 30 одсто прозведеног пива заврши у извозу.

Новости

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)