АМЕРИЧКИ ГЕНЕРАЛ ХОЏИС: Србија показала да може да се одупре притисцима

Танјуг

11. 09. 2020. у 18:34

ОДЛУКА власти Србије да привремено суспендују учешће у војним вежбама, међу којима је прва наредна била заказана с Белорусијом, показује извесну дозу храбрости, оценио је бивши главнокомандујући америчких копнених снага у Европи Фредерик Бен Хоџис за Глас Америке.

АМЕРИЧКИ ГЕНЕРАЛ ХОЏИС: Србија показала да може да се одупре притисцима

Фото: Танјуг/АП

Бен Хоџис, данас сарадник вашингтонског Центра за анализу европске политике (ЦЕПА), примећује да таква одлука, посебно у погледу таквих видова сарадње с Белорусијом и Русијом, показује способност Србије да буде независна и следи сопствени курс - када то жели.

“То би требало да пошаље позитивну поруку Европској унији и Сједињеним Државама, да је спремна да се одупре и другим притисцима који отежавају проналажење неке врсте решења односима са Приштином,” подвлачи генерал Хоџис.

Одговарајући на питање Гласа Америке поводом одлуке о суспензији свих планираних војни вежби - Северноатлантска алијанса је указала да са Србијом није имала никаквих заједничких планираних војних активности и да остаје посвећена партнерству две стране.

Међутим, уз свој прокламовани пут ка Европској унији, Србија годинама одржава блиске везе у пољу војне сарадње са држама попут Русије, Белорусије и Кине. Осим заједничких вежби - та сарадња заснована је и на куповини летелица, оружја и оруђа чија је основна карактеристика нетранспаретност.

Фредерик Бен Хоџис понавља своје уверење да је Србија годинама под значајним притиском Русије.

“Кремљ је увек отежавао властима Србије када су српске снаге учествовале у вежбама са НАТО, западним или америчким снагама. Запад, с друге стране, никада није вршио притиске или се мешао када су српске оружане снаге учествовале у вежбама с Русијом и Белорусијом“, подвлачи бивши главнокомандујући америчких копнених снага у Европи.

Глас Америке подсећа да је у претходној, 2019. години, Србија од укупно седамнаест заједничких војних вежби, тринаест одржала са Северноатланстком алијансом (НАТО) и другим државама - док их је са Русијом било укупно четири.

На једној од њих, подсећа Глас Америке, “Словенско братство”, у октобру прошле године, руски ракетни систем С-400 први пут је приказан ван територије Русије, и то баш у Србији.

“Мислим да је суверено право сваке нације да предузма кораке за које сматра да су у њеном најбољем интересу и који највише доприносе њеној безбедности и напретку”, подвукао је Хоџис, који каже и да поштује право Србије да одржава војне вежбе са ким год то жели.

Овај некадашњи високи амерички војни званичник предлаже чак и могућност да Србија позове Белорусију на билатералне вежбе.

"А онда, у будућности, да се прикључе припадници америчке, британске, или пољске војске - односно припадници оружаних снага западних земаља. Да се промени динамика - и Белорусији пружи прилика да спозна припаднике оружаних снага са Запада. Они не морају бити руски вазал - иако, нажалост, делује да је то што Кремљ жели”, указује Хоџис.

Београд се недавно придружио заједничкој Декларацији ЕУ донетој пошто су у Белорусији демонстранти оспорили резултате избора на којима је победио Александар Лукашенко, а Хоџис каже да се "много тога доброг се може десити уколико Србија настави тим путем и ако Запад дугорочно остане посвећен стратешком инвестирању у економију Србије".

"Веома је важно да Сједињене Државе и Европска унија сарађују са Србијом и остану посвећени њеним западним интеграцијама. Главни добитници ће бити млади људи у Србији,” закључио је бивши главнокомандујући америчких копнених снага у Европи и сарадник вашингтонског Центра за анализу европске политике.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (3)

СКАНДАЛ У РИМУ: Новак Ђоковић погођен флашом у главу! (ВИДЕО)