И ПОРЕД ПОДРШКЕ ДЕКЛАРАЦИЈИ ЕУ О БЕЛОРУСИЈИ: Србија не уводи санкције Минску

С. РОВЧАНИН ТОМКОВИЋ

28. 08. 2020. у 07:39

ДЕКЛАРАЦИЈУ ЕУ о Белорусији у којој се истиче да избори нису били фер Србија је подржала у оквиру усклађивања спољне политике са ставовима Уније.

И ПОРЕД ПОДРШКЕ ДЕКЛАРАЦИЈИ ЕУ О БЕЛОРУСИЈИ: Србија не уводи санкције Минску

Фото: АП

Међутим, неће дићи руку за увођење санкција овој пријатељској земљи. Београд се сагласио са општим документом, док не намерава да повлачи строже потезе према Минску.

Овај став државног врха о дешавањима у Белорусији коју потреса побуна против вишедеценијског лидера Александра Лукашенка, је потврдила и председница Владе Ана Брнабић.

- Потписивање декларације ЕУ о Белорусији је нешто што је потребно да Србија ради у оквиру синхронизације спољне политике, али наша држава не би смела да заборави пријатељски однос са Лукашенком и додала да се нада да нам "он неће замерити" и да ће овај потез разумети на прави начин.

Брнабићева је навела да она "никада неће променити политику према Белорусији":

- Лукашенко је државник који је посетио нашу земљу за време НАТО бомбардовања. Та дела пријатељства према Србији посебно у најтежим тренуцима, Србија не сме да заборави. Ми имамо веома добре односе са Белорусијом, а то што смо се придружили декларацији не значи да се наши односи засновани на пријатељству мењају.

Амбасадори ЕУ и САД у Београду Сем Фабрици и Ентони Годфри поздравили су то што се Србија придружила декларацији. Иначе, у овој години наша земља је подржала 12 од 25 докумената које нам је Брисел тражио да потпишемо. Рекли смо "не" за три акта која се односе на везу Русије са кризом у Украјини, када су у питању три декларације о текућим тензијама у Венецуели, као и за по једну које се односе на Мјанмар/Бурму, Иран, Белорусију, Никарагву, Сирију, Турску и Грузију.

Наша земља по правилу не подржава ставове Брисела према Русији и Кини, нашим традиционалним пријатељима, али и сталним чланицама СБ УН, где бране позиције Србије о КиМ.

Током 2020. пао је проценат усаглашавања Србије са политиком ЕУ, и она сада износи око 50 одсто, за разлику од првих шест месеци прошле године, када се наша земља усагласила са 60 одсто декларација.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (10)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)