Одлука Савета за штампу
На основу чланова 19. и 21. Статута Савета за штампу и чланова 15. и 16. Пословника о раду Комисије за жалбе, Комисија за жалбе Савета за, на седници одржаној 30. 1. 2025. године, једногласно доноси
Фото
ОДЛУКУ
Текстом „САЗНАЈЕМО: Вође студенстких протеста Динко Грухоњић, Мила Пајић и Горан Јешић уз помоћ ’Прогласа’ планирају радикализацију протеста“, објављеним 2. јануара 2025. године, портал “Новости.рс”
1.прекршио је тачке 1 и 3 Поглавља И (Истинитост извештавања) Кодекса новинара и новинарки Србије о обавези новинара/новинарки да тачно, објективно, потпуно и благовремено известе о догађајима од интереса за јавност, поштујући право јавности да сазна истину и држећи се основних стандарда које прописује Кодекс, као и одредбу по којој је са новинарством неспојиво објављивање неоснованих оптужби, клевета и гласина,
2.прекршио је тачку 2 Поглавља ИИ (Независност од утицаја), по којој економски и политилки интереси издавача не смеју да утичу на уређивачку политику на начин који би за последицу имао нетачно, пристрасно, непотпуно и неблаговремено информисање јавности,
3.прекршио је тачке 1, 2 и 3 Поглавља ИИИ (Одговорност новинара/новинарки), о обавези новинари/новунарке да раде у јавном интересу и да, у складу са професионалним нормама, објављују чињенице неопходне грађанима да доносе информисане одлуке, да негују етику и културу јавне речи, не користе говор мржње, агресивну реторику или реторику која може подстицати на дискриминацију или агресивно понашање и да одговорност јавности не смеју да подреде интересима других, а посебно не интересима издавача, корпорација, владе и других државних органа,
4. прекршио је и тачку 1 Поглавља В (Поштовање достојанства), по којој новинари/новинарке не смеју да дискриминишу, између осталог, на основу расе, пола, рода, старости, личних својстава, сексуалне оријентације, језика, вере, политичког и другог мишљења, националног или друштвеног порекла.
На основу жалбе Маје Стојановић, извршне директорке Грађанских иницијатива, Комисија је закључила да је текст је тенденциозан, злонамеран, политички интониран и без икаквих чињеница и доказа за изнете озбиљне оптужбе на рачун жалитељке, као и осталих људи на које се текст односи. Све ово се „сазнаје из добро обавештених извора“, који нису проверљиви и без икаквих даљих покушаја да се ови наводи било чиме поткрепе или потврде. Циљ текста није, по оцени чланова Комисије, био информисање јавности, већ дискредитација одређених друштвених актера, пре свега жалитељке и организације коју води. Оваквим извештавањем портал дискриминише особе о којима пише на основу другачијег мишљења, а дискиминацију подстиче и употребом неодговарајуће, агресивне реторике.
Америчка амбасада издала хитно упозорење: Велики ризик од напада
Америчка амбасада у Багдаду издала је данас безбедносно упозорење највишег степена на повећан ризик од напада на америчке грађане и објекте у Ираку, укључујући и подручје Ирачког Курдистана.
20. 04. 2026. у 16:58
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Колику пензију има Ангела Меркел? Бројка ће вас изненадити! А то није крај - једна ствар донела јој богатство
АНГЕЛА Меркел у пензији живи боље него икад!
20. 04. 2026. у 12:46
Коментари (0)