АКО МИ ЗАБРАНЕ УЛАЗАК, ВИШЕ ГУБИ ХРВАТСКА Кнежевић за "Новости" о претњама Загреба, који жели да казни Црну Гору због резолуције о Јасеновцу
РЕАКЦИЈА једног броја хрватских политичара на изгласану Резолуцију о геноциду у Јасеновцу, Дахауу и Маутхаузену, најбољи је показатељ да смо били у праву, и да у Хрватској постоје одређене политичке и институционалне структуре које негирају геноцид у Јасеновцу.
Фото: ДНП
Ово, за "Новости", каже лидер ДНП-а и посланик Милан Кнежевић, један од представника већине који су на Видовдан дали глас за документ, због чега се данима тресе Трг бана Јелачића.
Хрватске дипломате, политичари, учесници домовинског рата у нескривеном бесу шаљу најпогрдније поруке на адресе шефа Скупштине Андрије Мандића, коалиционог саборца Милана Кнежевића. Незаобилазни у тим нападима су Србија, њен председник Александар Вучић и "српски свет". Комшије су отишле толико далеко да су Црногорцима, који су дали глас Резолуцији (њих 41), запретили забраном уласка у Хрватску! У томе су посебно предњачили посланик Миро Буљ (клуб Мост) и председник Домовинског покрета Иван Пенава.
- Ову иницијативу заступника Буља доживљавам као класичан израз немоћи којом се преко напада на Србију, српски народ и српске политичаре он покушава утврдити у екстремном десничарском бирачком телу. Искрен да будем, зачудио бих се да заступник Буљ није покренуо ову иницијативу и ја сам му захвалан на томе, јер се потврдило да смо били у праву када смо изгласали Резолуцију о геноциду у Јасеновцу, Дахауу и Маутхаузену - истиче Кнежевић.
Фото Танјуг
На питање "Новости" - како гледа на захтев да буде проглашен за "персону нон грата", односно непожељног у Хрватској, он одговара:
- Што се тиче евентуалне забране мог уласка у Хрватску, могу само да поручим да ће Хрватска више бити на губитку него ја. Забранити улазак човеку који боље познаје хрватску књижевност, историју, музику и казалишну уметност, него многи свеучилишни професори, било би исто као да су Срби протерали Тина Ујевића за време његових београдских година.
Портпаролка ЕК Ана Писонеро Хернандез изјавила је да су свесни чињенице да је Скупштина Црне Горе усвојила поменуту резолуцију, али да "превазилажење тешког наслеђа прошлости и промовисање искреног помирења треба да буде заједнички напор".
Председник Црне Горе Јаков Милатовић поручио да је на парламентарној већини одговорност за усвојену резолуцију, док су из ГП УРА оптужили председника Скупштине и премијера да воде Црну Гору у пропаст и да је њихов политички циљ да државу баце на колена.
- Они су својим штетним деловањем угрозили европски пут Црне Горе, одличну позицију и расположење институција које смо имали у Бриселу, притом покваривши и добросуседске односе које смо баштинили са свим земљама региона - поручили су из Абазовићевог покрета.
Андреј Миловић, министар правде, у разговору за "Јутарњи лист" изјавио је да Резолуција није ни требало да буде разматрана у парламенту зато што, како тврди, није адекватан форум за доношење одлука о тако осетљивим и комплексним питањима.
- Данас имамо усвојен један безначајни акт који је искључиво на штету Црне Горе, а без икакве користи за регију и добросуседске односе. Црна Гора је изложена негативним утицајима са стране, који не долазе из ЕУ и НАТО сигурносног система.
- Нисам приметио, а ни чуо, да је председник Европског савета Шарл Мишел отказао посету Црној Гори због усвајања резолуције. Нема разлога да верујем Милатовићу. Себе је последњих дана позиционирао као функционера ДПС-а. Заиста ми није јасно зашто је био против резолуције.
БОНУС ВИДЕО:
ПАКЛЕНИ ПЛАН САВА МАНОЈЛОВИЋА: Прети економским тероризмом - хоће да заустави српски извоз!
Препоручујемо
ХРВАТСКИ ШЕФЕ ДИПЛОМАТИЈЕ БЕСАН: Црна Гора одрадила "нечији посао, а зна се и чији"
01. 07. 2024. у 22:05
ХРВАТИ ОПЕТ НЕГОДУЈУ ЗБОГ РЕЗОЛУЦИЈЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "То је лош и непотребан потез..."
02. 07. 2024. у 19:31
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)
ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".
11. 03. 2026. у 16:26
ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег
СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.
11. 03. 2026. у 17:06
"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"
ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.
11. 03. 2026. у 13:59
Коментари (0)