КАЉАЊЕМ СРБА НЕМЦИ ХТЕЛИ ДА СПЕРУ СВЕ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Зашто је главном спонзору резолуције стало да нас окарактерише као геноцидан народ

М. Станојковић

24. 05. 2024. у 12:09

ПРЕКО резолуције о геноциду у Сребреници Немци хоће да "оперу" сопствену историју и да се реванширају Србији због слободарске и независне политике којој је наша земља остала доследна и данас, упркос свим притисцима. Зато је Берлину толико стало да остану упамћени као главни иницијатори документа којим покушава да се жиг "геноцидни" утисне српском народу. Због тога су се претходних месеци тако снажно ангажовали у лобирању да документ прође.

КАЉАЊЕМ СРБА НЕМЦИ ХТЕЛИ ДА СПЕРУ СВЕ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Зашто је главном спонзору резолуције стало да нас окарактерише као геноцидан народ

Foto: Profimedia/Wikipedia

Овако наши саговорници виде дипломатску офанзиву Немачке, која је на све начине регуларним каналима, али и испод "појаса", покушала да зада ударац Србији на Ист Риверу на гласању на Генералној скупштини Уједињених нација. А у својој стратегији притисака да на својој страни добију што је могуће више држава, немачка шефица дипломатије Аналена Бербок имала је одрешене руке и да се служи претњама и уценама у разговорима са званичницима земаља чија је одлука о гласању у УН била на "клацкалици".

Да у тој њиховој "једначини" правде, ни у каквој рачуници нема места да се чује и реч Србије, показало је понашање немачких дипломата у Њујорку. Председник Србије Александар Вучић потврдио је да је наш стални представник при УН желео да разговара са Немцима о самом тексту око тога да ли нешто може да се измени и доради, али да је одговор био: "Суочићете се са резолуцијом на начин на који вам је ми будемо дали".

- Знам, ми смо превише мали, али верујемо да ће европске вредности и демократске вредности увек значити да би сви требало да будемо укључени у процес доношења тако важних резолуција - рекао је Вучић.

Академик, историчар Љубодраг Димић објашњава да је сама резолуција креирање неистина о једном народу и да је сама по себи акт геноцида, потирања и недопустивог искривљавања прошлости и укидања будућности једном народу.

Штаб за притиске у Бечу

КАО одговор на лобирање Србије против резолуције, о чему је недавно говорио шеф државе, Американци и Немци су формирали штаб у Бечу.

- Окупили су се у Бечу и бројали су гласове које имају (за усвајање резолуције), бројали су гласове против једне мале Србије. Бројали су ко ће гласати "за" од 190 земаља с правом гласа и правили су листе за притисак. Ми смо урадили оно што је наш посао, али сад ће они да их терају, малтретирају. Американци одлично знају да усвајање резолуције представља кршење Дејтонског споразума, јер нема сагласности сва три народа Босне и Херцеговине. Зато су пустили Немце да предводе лобирање које баш брига за "Дејтон".

- Немачка на срамотан начин покушава да се заборави шта је она чинила у својој историји - рекао је Димић за "Новости". - То је лак покушај, али успех није лак и неће га бити. По ономе што је искуство српског народа из Првог и Другог светског рата овим искуством са Немцима ће бити још појачано, да непогрешиво зна са које стране прети опасност, без обзира на добре економске односе које имамо са њима. Постоји једна константа у немачкој спољној политици, када је у питању српски народ и та константа избија на површину. Уз сву озбиљност коју један такав акт носи, неозбиљност аргумената ће у кратком периоду довести до тога да се она врло брзо заборави.

Историчар др Александар Раковић, као главне разлоге због којих су Немци чврсто решени у својој намери да Србе ставе у категорију "геноцидан", наводи - реваншизам.

- Они хоће да се реванширају Србима зато што су им наносили поразе кад су Немци били агресори над српским народом - тврди Раковић за наш лист. - Други разлог је да сперу нацистичку прошлост, не само за злочине у Другом светском рату, они су их чинили и у Првом светском рату, али и разбијањем социјалистичке Југославије. Немачка има неугасиву жељу да се освети Србима, да их казни за слободарске намере народа који жели да води суверену и независну политику без наметања страних сила.

Према мишљењу историчара Предрага Марковића, оптужба за геноцид је лукаво направљена, као и атмосфера у којој се доноси, да, како објашњава, ако не гласате за резолуцију, испада да ви нисте против геноцида.

- Реч геноцид је доживела праву инфлацију у последње време, можда управо с намером да се девалвира оно што се десило рецимо у Аушвицу - рекао је Марковић за РТС. - Симболичка тежина те резолуције је огромна, јер су веома ретко земље оптуживане за геноцид, попут Руанде, где је убијено 800.000 људи. Холокауст није проглашен за геноцид, и ово је извитоперен догађај, јер се дешава 30 година после рата. То је исто као када би Пољаци покренули тужбу против Немачке. Нема ничег добронамерног у тој резолуцији.

Историчар Момчило Павловић оценио је да резолуција не доприноси томе да Босна и Херцеговина превазиђе наслеђе унутрашњег сукоба у бившој Југославији и да управо међународна заједница, а посебно елите у великим државма као што је Немачка, више улажу у сукобе, а мање у мир. На питање зашто је резолуција иницирана баш у овом тренутку, он је оценио да му све изгледа као "култура освете, која се не види, али даје резултат".

- Ту је самостална политика српског руководства, онда повезивање тих политика са политикама неких чланица ЕУ, онда српска политика која се манфестује у различитим сегментима, а изазива позорност свих бивших југословенских република - рекао је Павловић. - Ту је и однос Србије према рату у Украјини, регионална политика српског руководства - "Отворени Балкан" који је у суштини здрава идеја, али која не даје резултате. И коначни разлог је тај што што Србија не признаје наметнуто решење на Косову, а то је немачко решење две Немачке. То није исто, то је можда згодно, али то не одговара стварности. Када све то узмете, видите зашто резолуција баш сада.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СЛУШАЈТЕ ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ И ЊЕГОВУ ОЦЕНУ СИТУАЦИЈЕ У УКРАЈИНИ Финско-немачки бизнисмен поделио снимак Вучића: Остало је четири месеца

"СЛУШАЈТЕ ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ И ЊЕГОВУ ОЦЕНУ СИТУАЦИЈЕ У УКРАЈИНИ" Финско-немачки бизнисмен поделио снимак Вучића: Остало је четири месеца

СЛУШАЈТЕ председника Србије и његову искрену оцену ситуације у Украјини, написао је финско-немачки технолошки бизнисмен Ким Дотком на Иксу, цитирајући председника Србије Александра Вучића.

16. 06. 2024. у 14:34

Коментари (3)

РЕВАНШ АЛБАНЦИМА ОД ГРОБАРА И ДЕЛИЈА: Ово се на ЕУРО 2024 десило дан након што се величала велика Албанија (ФОТО)