ЛАЈЧАК О НАСТАВКУ ДИЈАЛОГА БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ: Очекујем да ће следећи разговори бити засновани на врло конкретним идејама
СПЕЦИЈАЛНИ изасланик ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак рекао је данас да очекује да ће предстојећи разговори главних преговарача Београда и Пришитне у Бриселу бити засновани на "врло конкретним идејама" оцењујући да се током претходне рунде дијалога смањио јаз између страна.
Foto: Tanjug/Jadranka Ilić
Лајчак је на Фејсбуку, не наводећи датум, најавио ће у Бриселу бити настављени разговори на нивоу главних преговарача Београда и Приштине по питању употребе динара јер, како је додао, и даље постоје неке разлике између страна након претходног састанка 18. априла.
Он је, сумирајући протеклу недељу током које је боравио и у БиХ и Словенији, навео да се из БиХ вратио у Брисел ради наставка напора Београда и Приштине да "пронађу средину" у вези са такозваним "питањем динара".
- Разговарали смо о могућем привременом решењу за грађане погођене одлуком Централне банке Косова о готовинском пословању и верујем да смо успели да смањимо јаз. Истовремено, неке разлике остају и зато ћу поново угостити двојицу главних преговарача у Бриселу и очекујем да наши разговори буду засновани на врло конкретним идејама, што би нам омогуцило да напредујемо у интересу народа- навео је Лајчак.
Када је реч о посети БиХ, он је рекао да се увек радо враћа у ту земљу, која је, како је истакао, значајно утицала на његову каријеру.
- Стога ми је било још важније да чујем од различитих локалних играча о недавним дешавањима и како они виде тренутну ситуацију. На свим својим састанцима наглашавао сам важност да се не губи из вида јасан замах ЕУ за будуцност БиХ у ЕУ - навео је Лајчак.
Он је додао да је зато био срећан што је БиХ успела да постигне консензус око Изборног закона, што је, нагласио је, кључни услов за скори почетак приступних преговора.
- То показује да је и даље важно веровати онима које су грађани изабрали да донесу исправне одлуке - навео је Лајчак.
Говорећи о посети Словенији, он је рекао да је учествовао на првој конференцији Пријатеља Западног Балкана.
- Био је то јединствен формат са искусним политичким практичарима и стручњацима за Западни Балкан, који нам је омогуцио да дубоко заронимо у то како да будуцност Западног Балкана постане стварност - поручио је Лајчак.
Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић, који је предводио делегацију Београда током претходне рунде дијалога 18. априла, рекао је тада да ће разгвори бити настављени ове седмице, као и да је Београд учинио апсолутно све у намери да пронађе решење за употребу динара на КиМ.
Он је навео да је предлог Београда оцењен као конструктиван, али да је Приштина "дошла са нула конструктивности", што је довело до тога да нису могли ништа да се договоре.
Препоручујемо
БЛОКАДЕРИ ФАЛСИФИКОВАЛИ ИЗБОРНЕ АНКЕТЕ? Убрзо им стигао деманти из ЕУ
27. 01. 2026. у 18:50
ОТКРИВЕН СПОМЕНИК СВЕТОМ САВИ У КРУШЕВЦУ: Церемонији присуствовао министар Гашић (ФОТО)
27. 01. 2026. у 17:42
ВУЧИЋЕВО УПОЗОРЕЊЕ УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: Европа мора да схвати, Америка се никад више неће вратити
ИЗЈАВА председника Србије Александра Вучића, у којој упозорава да Европска унија мора да се суочи са чињеницом да се Сједињене Америчке Државе никада неће вратити старом моделу односа са Европом, објављена је као ударна вест на насловној страни светског издања руског портала Спутњик, као и на руској агенцији РИА Новости.
27. 01. 2026. у 07:44
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
ГРАД НА РУБУ ПОНОРА: Клизишта однела земљиште испод кућа на Сицилији - снимци су ЈЕЗИВИ (ВИДЕО/ФОТО)
КАТАСТРОФАЛНО невреме које је погодило југ Италије изазвало је незапамћену штету, а најкритичније је на Сицилији, где се у граду Нишемију урушио чак четири километра дуг део литице. Због клизишта је више од хиљаду људи хитно евакуисано, јер је клизиште буквално однело земљу испод кућа.
27. 01. 2026. у 11:26
Коментари (0)