"НАБИЛИ СУ МИ ПУШКУ У УСТА; ЧУО САМ КРИКЕ ДВА СРПСКА ПОЛИЦАЈЦА" Новинар Радошевић, кога је ОВК отела 1998, сведочио данас у Хагу

Новости онлајн

09. 10. 2023. у 15:36

НОВИНАР Небојша Радошевић сведочио је данас, на хашком процесу командантима некадашње ОВК Хашиму Тачију, Кадрију Весељију, Јакупу Краснићију и Реџепу Сељимију који су оптужени за ратне злочине на Косову и у Албанији, да су га, с јесени 1998, припадници ОВК отели и држали 40 дана у притвору без суђења и пресуде, уз испитивање и злостављање.

НАБИЛИ СУ МИ ПУШКУ У УСТА; ЧУО САМ КРИКЕ ДВА СРПСКА ПОЛИЦАЈЦА Новинар Радошевић, кога је ОВК отела 1998, сведочио данас у Хагу

Фото: Принтсцреен

Радошевић је додао да је 1998. године са колегом фоторепортером Владимиром Добричићем, када је кренуо на терен да извештава, заробљен у месту Седларе од стране припадника ОВК због, како му је речено, "бесправног уласка на територију ОВК".

Радошевић је рекао да су Добричић и он дана када су их лишили слободе заједно кренули на радни задатак за Танјуг, прво да извештавају са догађаја на коме је требало да буде и тадашњи шеф ОЕБС-а, а који је у међувремену отказан, а потом да сниме место где је, према Добричићевим сазнањима, пар дана раније била пуцњава.

Њих је ОВК отела  октобра 1998. на путу ка селу Магура на Косову, а по речима Радошевића у селу Седлареу је један војник ОВК "набио пушку у уста", а у притвору у селу Клечка му је "прећено ножем". Такође је навео и да је био "премлаћен", заједно с Добричићем.

У Клечки је Радошевић, по изјави, "чуо крике два српска полицајца".

Описујући испитивање, Радошевић је казао да су му старешине ОВК у Седларама прво рекле да је оптужен за "шпијунажу", а после петнаестак дана и да је, заједно са Добричићем, осуђен на 60 дана затвора зато што је "ушао на територију ОВК без одобрења и новинарске ознаке на аутомобилу".

Према оптужници, Радошевића и Добричича испитивали су, поред осталих, Тачи и Фатмир Љимај који су потом "лажно тврдили" да је новинарима било суђено.

- Никаквом суђењу ми нисмо присуствовали, нисмо знали ни да се водио процес, док нам нису рекли да смо осуђени на по 60 дана затвора - испричао је Радошевић, додајући да није добио ни било какав документ о истрази, оптужницу, ни пресуду.

Притворени новинари Танјуга нису имали ни приступ адвокатима.

Радошевић је посведочио да је од једног од официра ОВК - кога је звао Студент - затражио пресуду, а да му је он одговорио да је "ратно стање и да не може да нам помогне".

- Радошевићу, знаш и сам да нећете још дуго бити овде - рекао је тада Студент, како се сведок присетио у судници.

Иако им је Студент, по Радошевићевим речима, обећао да ће "брзо ићи кући", то се, међутим, није остварило, због чега су новинари Танјуга потом ступили у штрајк глађу.

Под међународним притиском, ОВК је Радошевића и Добричића ослободила 27. новембра 1998, на Дан албанске заставе. Њима је било речено да су "амнестирани".

Радошевић је испричао да му је, непосредно пошто је био ослобођен, рођак, генерал Војске Југославије Душан Самарџић испричао да је, у пресретнутом разговору, политички представник ОВК Адем Демаћи рекао Тачију да би "новинаре можда требало ослободити, јер трпи велике међународне притиске".

"Тачи је одговорио: 'Пустићу их када ја хоћу, а не кад ми кажу'", пренео је Радошевић у судници шта му је, крајем 1998. или почетком 1999, рекао генерал Самарџић, тадашњи командант Приштинског корпуса ВЈ.

На питање тужиоца Ендруа Бојла, да ли се на Косову бавио шпијунажом, Радошевић је одговорио одречно.

Упитан да ли се Добричић - који је у међувремену умро - бавио шпијунажом, сведок је одговорио:

- Не знам, појма немам чиме се бавио тај човек, осим што је био фоторепортер Танјуга. Није ми био симпатичан и нисам желео да имам контакт с њим, осим што смо радили заједно.

На захтев тужиоца, сведоку и пороти пуштен је снимак пуштања на слободу Радошевића и Добричића, на ком се чује да фоторепортер каже да нису малтретирани и да су се према њима стражари понашали коректно.

Радошевић је на захтев тужиоца погледао снимак тренутка када је са Добричићем пуштен на слободу и рекао да на њему препознаје бившег шефа ОЕБС Вилијама Вокера и комаданта УЧК Цокоља Башуту. Башуту је, каже, препознао из албанских медија, а остале припаднике ОВК који се виде на снимку, навео је, није познавао.

У наставку суђења, Радошевића су унакрсно испитивали браниоци оптужених.

Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи оптужени су за прогон на политичкој и етничкој основи, затварање, незаконито хапшење и притварање, друге нехумане поступке, окрутно поступање, присилни нестанак, мучење (две тачке) и убиства (две тачке).

Та злодела почињена су, по оптужници, у четрдесетак притвореничких центара ОВК на Косову и у два притвора у северној Албанији.

Кривична дела из оптужнице квалификована су, у шест тачака, као злочини против човечности, а у четири тачке као ратни злочини.

За те злочине, по оптужници, Тачи и саоптужени сносе и индивидуалну и командну одговорност.

Према оптужници, Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи били учесници у удруженом злочиначком подухвату.

Они су ухапшени на Косову 4. и 5. новембра 2020, у првом појављивању пред судом, од 9. до 11. новембра те године, изјавили су да нису криви за злочине из оптужнице.

Тачи и саоптужени су од хапшења у судском притвору у Шевенингену, а суд је више пута одбио њихов захтев да буду привремено ослобођени.

(Косово онлајн)

БОНУС ВИДЕО:

НАПЕТО У СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТУ: Српска новинарка поставила Милеру незгодно питање

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)