ПУТИН КАО ИЗГОВОР ЗА ЈАЧИ УДАР НА СРБИЈУ: Синхронизовано - у немачким медијима и на Си-Ен-Ену кампања против Србије

С.Ровчанин Томковић

16. 08. 2023. у 09:53

РАЗНА маневрисања око балканског питања и подривања изнутра и споља са жељом да се закомпликује положај власти, што се већ увелико ради, срачуната су с циљем да натерају наш државни врх да ревидира своје чврсте ставове око Косова и Метохије и неутралну политику између Истока и Запада.

ПУТИН КАО ИЗГОВОР ЗА ЈАЧИ УДАР НА СРБИЈУ: Синхронизовано - у немачким медијима и на Си-Ен-Ену кампања против Србије

FOTO: Tanjug/AP

Овако, за "Новости", некадашњи дипломата и министар спољних послова Владислав Јовановић коментарише серију текстова у немачким медијима, али и америчком Си-Ен-Ену, у којима се критикује приступ Запада који "не види зло" у српском председнику Александру Вучићу и тиме дестабилизује Балкан. У текстовима се наводи и како је Влада у Берлину сувише слаба према Србији чија се "доминација мора сломити", помињу се пријатељи председника Русије Владимира Путина, а као највећи је означен лидер Републике Српске Милорад Додик којег, подвлачи се, подржава Београд.

- Русија у Европи може да се ослони на три савезника - у држави-чланици ЕУ Мађарској, земљи кандидату Србији и у половини Босне и Херцеговине под контролом босанских Срба - властодршци су чврсто лојални Путину, иако са различитим нијансама. Према анкетама, Путин је најпопуларнији страни политичар у Србији. За разлику од пре неколико година, већина становништва Србије је сада против уласка њихове земље у ЕУ. Европска унија и САД желе да придобију српске националисте политиком разумевања, што је опасан курс. Западне дипломате подржавају идеју да само треба угодити националистима да би се одржао мир. Игноришу чињеницу да је то једном раније - наиме од 1991. па наовамо - доживело велики неуспех - делови су текстова из немачких медија "Франкфуртер алгемајне цајтунг", "Тагесцајтунг" и "Берлинер цајтунг", а које је пренео Дојче веле.

Према речима Јовановића, немачки фактор је традиционално неповерљив ка политици Србије на Балкану и жели да ограничи њен утицај.

- Труде се да стварају неке противтегове још крајем прошлог века, када је то пре свега радила Аустругарска, Немачка је наступила између два рата и није успела. Ипак, користила је хрватски тег против Србије и није спречавала усташку Хрватску да спроведе геноцид. Праве стално тешкоће од тренутка стварања и окретања Албанаца против Срба до данас, то је сложена и дневна и дугорочнија игра између Србије и Немачке, али и унутар западних сила у вези са Балканом - објашњава Јовановић. - Берлин је традиционално резервисан и отворено негативан према српским националном фактору на Балкану. Није то само бојазан од Русије, јер је утицај Немачке био јачи од Русије све ово време, али су користили овај аргумент шаљући поруку Америци да се Србији допушта да се, у политици између Истока и Запада економски оснажи и да буде опште присутна на међународној сцени. У том случају је теже посегнути за неким оштријим мерама према Србији, јер би оне више штетиле него користиле.

Вучић: Важнији ми пут у селу Ћетање

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић поручио је да је "захвалан Си-Ен-Ену и 'Франкфуртер алгемајне цајтунгу'" на томе што га, како је навео, промовишу готово свакодневно, и додао да је за њега много важније то што се поправља пут у селу Ћетање, у општини Прибој.

- Од њихових писанија много ми је важније то што вршимо рехабилитацију пута. Укупна дужина пута је 1.500 метара, а ширина три метра - написао је Вучић на свом налогу на "Инстаграму", уз видео-снимке радова и грађевинских машина на путу. Испуњавање обећања дато Бошњацима и Србима у селима Ћетање, Калафати и Баре, важније је чак и од снаге којом морате да се одупирете притисцима политичких и медијских полуистина и неистина. И да додам једну мудру изреку за крај, као савет: немој дозволити језику да грми, ако ти снага шапуће.

Наш саговорних наводи да су оцене из медија заправо једна врста истраживања како да влада у Берлину искристалише политику, јер Немачка има претензије да постане доминантна на Балкану када се САД, које сада имају ту улогу учешћем у дијалогу око Косова и Метохије, једног дана повуку.

Кад коза постане баштован...

НЕМАЧКИ медији се баве и премијером Мађарске Виктором Орбаном као пријатељем Србије, али и Русије. Они подсећају да ће Еуфором у Босни и Херцеговини у Дистрикту Брчко управљати мађарски официри, а то је, пишу, "као да коза постане баштован".

Међу анализама у немачким медијима налази се и једна која се односи на "хабзбуршку балканску стратегију". Подсећа се да "када је аустроугарски цар Франц Јозеф посетио БиХ 1910, две године након анексије, хабзбуршка балканска стратегија већ је била на столу. Србија је тада, као и сада, била највећа сила у региону, а да би се Београд уравнотежио, Сарајево је требало чвршће везати за аустријски Загреб". То се није догодило због Првог светског рата, али се данас "немачка стратегија за Балкан мора заснивати на тој историји".

МОНТГОМЕРИ О ПРОПАЛИМ ПРОЈЕКТИМА И ПРИТИСЦИМА

Запад бесан и због Несврстаних

БИВШИ амбасадор САД у Србији Вилијам Монтгомери, изјавио је да је главна претња миру на Балкану премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти и да је његова највећа жеља да се Србија довољно испровоцира да пошаље војну силу. Он је у ауторском тексту за Танјуг рекао и да писање Си-Ен-Ена и "Њујорк тајмса", у којима се износи углавном негативно мишљење о Србији, охрабрују сви они који се залажу за тзв. Косово, јер то помера проблем са Куртијевог понашања и усмерава га на Србију.

- Сада је 28 година након Дејтонског мировног споразума и 24 године од завршетка НАТО бомбардовања у тадашњој бившој Југославији. Основни исход борби, споразума који су окончали борбе и резултирајућа западна политика било је стварање две потпуно пропале државе: Босне и Херцеговине и Косова. У основи оба случаја је непоколебљива одлучност западних земаља да успоставе функционална мултиетничка друштва у свакој. То је у ствари главни политички циљ ЕУ и САД у овом региону. Етнички односи су у суштини лоши сада као што су били пре 30 година. Постоји стара бугарска изрека: "Дошли смо до самог дна, али још копамо!". Нажалост, ово управо илуструје приступ Запада и његових разних изасланика и амбасадора - оценио је Монтгомери.

Он је додао да је заиста интересантно оживљено интересовање за Покрет несврстаних у чијем стварању је помогао Тито, што је разбеснело многе људе на Западу који имају приступ - ти си са мном или против мене:

- Разумем да Србија плаћа цену за свој став. Ваша влада је у изузетно тешкој ситуацији и желим јој пуно среће.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

РЕШИЛА ДА ПРОГОВОРИ! Због ње је химна Русије интонирана у Београду, па одједном прекинута - ево шта шампионка Европе сад каже о томе (ВИДЕО)