ГЕТО ЗА СРБЕ, САД И ЗВАНИЧНО: Наши сународници са КиМ изузети су од визне либерализације којом је награђен Курти

С.Ровчанин Томковић

20. 04. 2023. у 07:00

СРБИ са Косова и Метохије изузети су од визне либерализације, коју је Европски парламент пре два дана одобрио лажној држави. Наиме, наши људи из јужне покрајине имају српске пасоше, које им издаје Координациона управа Министарства унутрашњих послова из Београда, а за све који имају овакву путну исправу олакшице не важе, па ће они и даље морати у ред за визе. Друга опција је да изваде тзв. косовске пасоше, за које се најновији режим односи, али које наша држава не признаје.

ГЕТО ЗА СРБЕ, САД И ЗВАНИЧНО: Наши сународници са КиМ изузети су од визне либерализације којом је награђен Курти

Фото АП

Срби са КиМ нису обухваћени олакшицама о слободном путовању ни 2009. године, када је наша земља добила либерализацију, а образложење је било - страх од илегалних миграција. Издавање пасоша са пребивалиштем на тзв. Косову преузела је Координациона управа МУП у Београду. Привремене иституције у Приштини ове пасоше сматрају неважећим, државе ЕУ их признају, али је за путовање са њима потребна виза.

Председник Александар Вучић рекао је недавно да се о овоме разговара у оквиру дијалога Београда и Приштине.

- То питање смо постављали од почетка и никада нам то нису дали управо због њихове жеље да покажу да је Косово суверена држава и зато су то одбијали, али сада у оквиру дијалога већ на првој сесији баш то питање смо поменули, када су они почели да говоре о визној либерализацији. Мислим да је готово немогуће да искључе Србе са КиМ, а који не желе да буду нечији туђи држављани, тако да ћемо некаква решења да тражимо и верујем да ћемо успети да нађемо - рекао је Вучић и додао да би то могло да се догоди до краја године.

Неколико невладиних организација са Косова и Метохије огласило се наводећи да се надају да ће и грађани који имају пасоше које издаје Координациона управа бити уврштени у визну либерализацију, јер ће се, у противном наставити дискириминација Срба. Како су навели, уколико до тога не дође, Србе практично терају да изваде тзв. косовске пасоше, иако овакву врсту исправе сада има миноран број нашиљ људи.

ДОДИК: За нас не важи

БОСНА и Херцеговина неће имати визну либерализацију са тзв. Косовом, изјавио је јуче председник Републике Српске Милорад Додик.

- Чуо сам циничан приговор по којем ће сви Албанци отићи са тзв. Косова чим визна либерализација ступи на снагу. То је лицемерје Запада који покушава да кроз преговоре са Београдом дође до тога да се као наводно нешто нормализује, а онда сами унилатерално доносе такве мере - казао је Додик.

Иначе, они који имају путне исправе које издаје Координациона управа МУП, за путовање у земље које нису признале тзв. Косово морају по визе у представништва у Београду, а за оне које јесу - у Приштину, Скопље или Тирану. Без "налепница" могу у Албанију, Северну Македонију и Црну Гору, а у летњој сезони и у Турску, али не са приштинског аеродрома, јер косовске институције такав пасош не признају.

БИСЉИМИ: Сви да замене пасоше

ЗАМЕНИК премијера привремених приштинских институција Бесник Бисљими рекао је да сви грађани КиМ имају осам месеци да добију пасош тзв. Косова, односно да промене оне које је издала Координациона управа у Београду.

- Београд није на Косову. Ко има пасош издат у Београду, има осам месеци да га промени како би уживао у овим новима бенефитима, а моја влада ће урадити све да убрза овај процес, да до 1. јануара сви грађани Косова имају легалан и валидан пасош - рекао је Бисљими.     

Либерализација ће ступити на снагу када Европски систем путних информација и овлашћења буде оперативан, а најкасније до 1. јануара 2024. године. То је механизам који ће спроводити скрининг путника пре путовања и омогућити државама ЕУ да ускрате дозволу онима који представљају безбедносну претњу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.

11. 12. 2025. у 16:22

Коментари (0)

БИО ЈЕ МИЉЕНИК ЖЕНА: Где је данас Небојша Бакочевић?