АУТОРСКИ ТЕКСТ ЗА "НОВОСТИ" АМБАСАДОРКЕ ЂИАНГ ЈУ: Кина и Србија уживају дугогодишње пријатељство

Ђианг Ју

08. 11. 2022. у 19:28

АМБАСАДОРКА Ђианг Ју, специјална представница Министарства спољних послова Кине за сарадњу између Кине и земаља Централне и Источне Европе написала је ауторски текст за "Новости" о ,,челичном пријатељству" Србије и Кине:

АУТОРСКИ ТЕКСТ ЗА НОВОСТИ АМБАСАДОРКЕ ЂИАНГ ЈУ: Кина и Србија уживају дугогодишње пријатељство

Фото: Новости

Велико ми је задовољство што сам посетила пријатељску земљу Србију ове златне јесење сезоне као специјална представница кинеског Министарства спољних послова за сарадњу Кина-ЦИЕ. Србија је прва станица моје друге посете земљама Централне и Источне Европе од када сам преузела нову функцију. По доласку сам одмах осетила топлину српског према кинеском народу, као и снагу наше билатералне сарадње.

Кина и Србија уживају дугогодишње пријатељство. Подржавали смо једни друге у борби за независност, суверенитет и територијални интегритет, остваривали сарадњу на обострану корист и у сврху развоја и подмлађивања и помагали једни другима у борби против пандемије, стварајући нераскидиво „челично пријатељство“. Последњих година, под руководством наша два председника, кинеско-српски односи су остварили скоковит развој, при чему је сарадња у различитим областима дала изванредне резултате.

Механизам сарадње Кина-ЦИЕ, покренут 2012. године, пружио је нове могућности за сарадњу између Кине и Србије. Десет година касније, учеснице поменутог механизма остале су привржене првобитној тежњи за конкретном сарадњом, по принципу договора, заједничког доприноса, отворености и инклузивности. Платформе за сарадњу у областима као што су трговина и инвестиције, туризам, превенција и контрола пандемије, пољопривреда, култура и образовање су успостављене и дале су плодоносне резултате, снажно подстичући развој укупних односа између Кине и земаља Централне и Источне Европе, а донеле су опипљиве користи свим учесницима укључујући и Србију.

Током протекле деценије, трговина између Кине и земаља Централне и Источне Европе порасла је за 140%, достигавши ниво од 136,2 милијарде долара у 2021. години, што је за 31,6% више на годишњем нивоу, и што је много више од стопе раста трговинских односа Кине и Европске Уније. Пољопривредни извоз земаља региона ЦИЕ у Кину повећао се 1,5 пута. Као најважнији трговински партнер земаља региона ЦИЕ ван Европске Уније, Кина је дозволила увоз скоро 200 категорија хране, животиња и пољопривредних производа из земаља региона ЦИЕ на кинеско тржиште. У 2019. години, број кинеских туриста који су посетили земље Централне и Источне Европе је четири пута већи у односу на период када је тек успостављена Сарадња и достигао је ниво од 2,16 милиона. Такође, договорили смо сарадњу између 105 парова сестринских провинција и градова, што је скоро једнако броју парова направљених за 30 година пре успостављања механизма сарадње. На Самиту лидера Кине и земаља региона ЦИЕ који је одржан прошлог фебруара, председник Си Ђинпинг је свечано најавио да ће Кина у наредних пет година да увезе више од 170 милијарди долара робе из региона ЦИЕ, удвостручити извоз пољопривредних производа из ЦИЕ у Кину и повећати двосмерну пољопривредну сарадњу за 50% у наредних пет година.

Србија је успешно организовала Трећи Самит Кине - ЦИЕ и дала је велики допринос тој сарадњи. Удружење Кина - ЦИЕ за саобраћајну и инфраструктурну сарадњу основано у Србији игра конструктивну улогу и велики пројекти као што су брза пруга Будимпешта-Београд и аутопут Е763 напредују својим током и постали су „лична карта” сарадње између Кине и Србије, Иницијативе “Појас и пут”, као и сарадње између Кине и земаља региона ЦИЕ.

Недавно су покренути и директни летови између Пекинга и Београда. Радујемо се што ће Ер Србија (Аир Сербиа) ускоро покренути линију Београд-Тјенђин како бисмо заједнички убрзали размену између Кине и Србије и подстакли сарадњу у различитим областима. Јасно је да је сарадња Кине и земаља региона ЦИЕ постала још један важан мотор који додатно продубљује кинеско-српско пријатељство поред билатералне сарадње и доноси опипљиве користи за наше народе.

Прошлог месеца успешно је одржан 20. Национални конгрес Комунистичке партије Кине (КПК). Национални конгрес је јасно ставио до знања да ће централни задатак КПК на дуги рок бити изградња Кине у велику модерну социјалистичку земљу у сваком погледу и подмлађивање кинеске нације на свим фронтовима кроз пут ка модернизацији у кинеском стилу.

Кина ће настојати да очува светски мир и развој у складу са сопственим развојем и даће већи допринос светском развоју кроз сопствени. Кина ће увек тежити висококвалитетном развоју заснованом на сопственој снази, стратегији сарадње на принципима високих стандарда и обостраних користи, либерализацији и олакшавању трговине и инвестиција и билатералној, регионалној и мултилатералној економској сарадњи. Кина настоји да створи нове могућности за свет сопственим развојем и да допринесе својим уделом у изградњи отворене глобалне економије која доноси веће користи свим народима.

Ове године обележава се 10. годишњица сарадње Кине и ЦИЕ. За нас је ово важан тренутак да сагледамо досадашње успехе и тежимо новим. Морамо да радимо заједно у следећим областима:

Прво, треба да останемо доследни општем правцу сарадње. Суочени са сложеном и турбулентном међународном ситуацијом и пандемијом каква није била виђена у протеклом веку, потребно је да радимо заједно са већим самопоуздањем како бисмо боље испунили очекивања свих страна, ефикасно искористили механизам сарадње у интеграцији и унапређењу билатералних односа, повећали додатну вредност сарадње, и дали нови подстицај одрживом и темељном развоју те сарадње.

Друго, треба да будемо више оријентисани на резултате. Наш циљ је да резултат сарадње између Кине и земаља региона ЦИЕ буде већи за све стране. Потребно је истражити нове могућности за сарадњу у новим околностима, искористити снагу инклузивне сарадње, убрзати имплементацију исхода Пекиншког Самита лидера, искористити потенцијал конкретне сарадње, ојачати сарадњу у пољопривреди, финансијама, зеленој индустрији и новим облицима енергије како би се постигли конкретнији резултати.

Треће, треба да се придржавамо принципа договора, заједничког доприноса, отворености и инклузивности. Морамо даље продубљивати узајамно поштовање, учење и надопуњавање, детаљно размотрити реалне разлоге за забринутости једни код других и охрабрити све учеснике да заузму одређено место у контексту сарадње у складу са својим могућностима и областима које заговарају, и на тај начин остваре комплементарне предности и побољшају перцепцију о добитима и пронађу начин да се боље уклапе у специфичности сарадње и искоришц́авања потенцијала механизма.

Четврто, треба да подстичемо међуљудску размену. Пријатељство међу људима је кључ за здраве односе међу државама. Уз ефикасну превенцију пандемије и здравствене мере заштите и контроле, треба да наставимо међуљудску размену између наших народа. У ту сврху отвориће се поново или по први пут више директних, као и чартер летова. Требало би добро да искористимо платформе сарадње као што су дијалог Кина-ЦИЕ о образовној политици и Конзорцијум високошколских института Кина-ЦИЕ да бисмо побољшали размену и међусобно учење. Подстичемо трустове мозгова и научнике из Кине и земаља ЦИЕ да ојачају међусобну размену и спроведу заједничка истраживања, кроз која ће пружити интелектуалну подршку даљем продубљењу и значајнијем развоју сарадње. И Кина и земље региона ЦИЕ би могле даље да искористе предности и потенцијале на суб-националном нивоу, укључујуц́и оне који се односе на сестринске провинције и градове, како би се консолидовала подршка друштва и шире јавности пријатељству између Кине и земаља ЦИЕ.

Недавно је формирана нова Влада Србије. Та Влада ће водити српски народ ка националном развоју и ревитализацији. Спремна сам да заједно са српским пријатељима из свих сфера живота радим на томе како бисмо из нашег „челичног пријатељства“ исцрпили максималне резултате и створили још светлију будућност за односе Кине и Србије, као и сарадњу између Кине и земаља региона ЦИЕ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (1)

ЛИЦЕМЕРЈЕ ДРАГАНА ЂИЛАСА: Подржао је потписивање Бриселског споразума, е ево шта сад каже (ВИДЕО)