МАЛИ: Да нисмо субвенционисали цену струје, добит ЕПС-а би била 1,8 милијарди евра

Novosti online

07. 11. 2022. у 19:47

ПОТПРЕДСЕДНИК Владе и министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да је одлука државе да субвенционише цену струје била свесна одлука и државна политика иза које је стао цео државни врх, те да су захваљујући њој спашена предузећа, радна места и цела привреда.

МАЛИ: Да нисмо субвенционисали цену струје, добит ЕПС-а би била 1,8 милијарди евра

Foto: RTS Printskrin

Он је рекао да би у случају да то није учињено,  добит ЕПС-а била 1,8 милијарди евра.

 -Да је држава променила политику и рекла, нећемо ми да субвенционишемо привреду са ценама струје које су најниже у Европи, нећемо да субвенционишемо и наше грађане - знате ли колика би добит ЕПС била у овој години? Да је ЕПС рекао цена по којој набављамо струју и производимо, по тој цени ћемо да је продајемо привреди и грађанима? Да не улазимо у то да би уништили привреду, јер то значи десет пута повећање струје, пошто је разлика у тржишној цени струје рекао само то, десет пута? ЕПС би имао добит од око 1,8 милијарди евра- рекао је Мали у Скупштини Србије.

Али, тада, додао је, сигурно не би чуо од својих саговорника – свака част, ЕПС има 1,8 милијарду евра добит, него би рекли, па уништили сте привреду, затворили сте погоне, убили сте нашу економију. Људи остали без посла а ви се хвалите о тој добти.

 -То није била наша политика. Ми смо рекли: ово је криза, траје већ три године, држава Србија ће преузети кризу на себе. Ми ћемо субвенционисати ЕПС, односно ту разлику између набавне, производне и продајне цене струје, како би нашој привреди дали шансу да сачува радна места, поготово у микро, малим и средњим предузећима. О томе нисте размишљали и то вам није пало на памет- упитао је Мали присутне.

Објаснио је и који би сценарио уследио. Како је рекао, одједном када та предузећа остану без радника, изађу са тржишта, затворе погоне, они се у бизнис више не враћају, то су онда људи који остају без посла, постају незапослени. 

 -То нисмо хтели да дозволимо, ми смо се борили против тога. За разлику од ваше политике, наша политика ће увек бити усмерена ка томе да када је криза и проблем, ми преузмемо терет те кризе на себе, а да заједно са грађанима радимо на реструктурирању онога што треба да се поправи- навео је Мали.

Министар је рекао да држава креће у реструктурирање Србијагаса и ЕПС-а и да жели да настави са одговорном политиком у енергетици како би се на време обезбедили енергенти за привреду и грађане. 

 -Крећемо у реструктурирање Србијагаса и ЕПС-а и свега осталог, али и желимо да обезбедимо струју и гас за грађане и привреду- рекао је министар Мали обраћајући се посланицима у Народној скупштини Србије. 

Он је рекао да се сви у расправи враћају на енергетику и причају о њој, али напомиње да се не помиње да се у ЕПС није инвестирало у последњих 30 година. 

Мали је рекао да је Влада препознала проблем и кренула да га решава, истакавши као добар пример изградњу блока Б3 у Костолцу који се завршава крајем следеће године.

 -Велики су проблеми са којима се суочавамо у енергетском сектору. Разни су узроци, нису то узроци од претходних пар година. ЕПС није инвестирао у последњих 30 година, Б3 Костолац који се завршава крајем следеће године, и прва је и једина инвестиција ЕПС-а у последње три деценије. Само питајте шта бисте ви урадили да сте на нашем месту? Да ли бисте рекли проблеми су, одустајемо, бежимо, немамо шта да радимо и тражимо овде. Или бисте се и ви ухватили са тим у коштац са тим- упитао је Мали.

Он је подсетио да се Србија одговорно понашала по питању снабдевености са енергентима у условима кризе.

 -Ми смо купили гас, пуно нам је складиште у Банатском двору са 280 милиона кубних метара гаса, као и два складишта у Мађарској са 380 милиона кубних метара гаса- рекао је Мали. 

Он је рекао да нема ништа лоше у вези са тим да је то купљено и плаћено, јер је све урађено на време.

 -Купили смо. Платили смо. То мора авансно да се плати, али зато смо обезбедили стабилност снабдевања гасом за најмање два месеца у случају да нема дотока гаса Јужним током, у случају највеће могуће катастрофе. Зар се то не зове одговорно понашање и одговорно вођење економске политике? Да знамо да и грађани и привреда имају гас у случају највеће могуће катастрофе. Нисмо ми тај новац бацили- подвукао је Мали.

Он је рекао да је тај новац обезбеђен како би нормално функционисала привреда и грађани.

Исто се радило и у периоду короне, када су за само шест месеци изграђене три болнице. 

 -Никада Србија није успела да уради то него сада, зато што ми то умемо, можемо, хоћемо- додао је.

 -Желимо и да у овом прелазном периоду изађемо са што мање последица из ове кризе, да поново изађемо као победници као што смо ту учинили у претходне две године, када је наша економија кумулативно имала највећу стопу раста у Еворпи- рекао је министар.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ВОДИТЕЉКИ СЕ СТАЊЕ НАГЛО ПОГОРШАЛО И ХИТНО ЈЕ ОПЕРИСАНА: Нажалост, тек кад је касно схватимо да је здравље најважније